W sali wystawowej amfiteatru Muzeum Wsi Radomskiej prezentowana jest wystawa monograficzna ukazująca twórczość malarską radomianina Henryka Sarny.
Henryk Sarna urodził się 19 stycznia w 1933 roku w Radomiu. Pan Henryk po ojcu – malarzu amatorze, odziedziczył pracowitość oraz ulubienie obserwacji natury, zjawisk przyrody, jej zmienności. W 1955 roku Henryk Sarna ukończył Wydział Budowlany Państwowej Szkoły Technicznej w Radomiu. Tam za sprawą Eugeniusza Smodowicza zapoznał się z głównymi zasadami rysunku odręcznego, geometrii wykreślnej i architektury. Swoją trzyletnią edukację artystyczną rozpoczął w 1957 roku w Ognisku Plastycznym w Radomiu pod opieką Wacława Dobrowolskiego i Lucjana Lejmana – artystów radomskich, którzy odkryli przed nim tajemnice malarstwa i rysunku artystycznego, i pod okiem których doskonalił swoje umiejętności warsztatowe. Kolejne lata, to samodzielne poszukiwania własnego stylu.
Akwarela została ulubioną techniką Henryka Sarny, ale artysta równie sprawnie posługuje się gwaszem, temperą, farbami olejnymi czy pastelami. Henryk Sarna zawsze pracuje w plenerze. Jego dzieła są pełne światła, często tworzone o różnych porach dnia są potwierdzeniem wrażliwej obserwacji natury. Odczuwanie koloru to jest sprawa indywidualna – podkreśla. Świat pana Henryka jest nasycony barwami, pogodny.
Prace Henryka Sarny to fragmenty rzeczywistości, często już minionej. Ich temat, to przede wszystkim wiejska architektura drewniana. Artysta swoje obrazy tytułuje minimalistycznie – tylko nazwą miejscowości, można powiedzieć, że to raczej zapis ewidencyjny.
Wystawa będzie czynna do końca bieżącego roku. Zapraszamy!