WRZESIEŃ ? GRUDZIEŃ 2010 r.
Wystawa „Słowiański mit kosmogoniczny w sztuce ludowej” przedstawia sztukę wsi powiązaną w sposób bezpośredni bądź pośredni z przekazami folkloru. Eksponaty przedstawiają wierzenia dawnych mieszkańców wsi lub mają z nimi głębokie powiązania. Wierzenia te układają się w system określany mianem słowiańskiego mitu o powstaniu świata. Opowiada on o początku i końcu kosmosu, jego porządku, który trwa obecnie oraz o postaciach jakie uczestniczą w tym przedsięwzięciu i oddziaływają na funkcjonowanie rzeczywistości. W ten sposób sztuka ludowa i folklor słowny uzupełniają się tworząc spójną całość. Poprzez wyobrażenia i symbole przedstawiano postacie, wydarzenia i zjawiska, o których opowiadał mit.
Ornament upiększał nie tylko rzeczy zbytkowne, tworzone i nabywane w celach dekoracyjnych i estetycznych, ale także codzienne przedmioty użytkowe. Wystawa przedstawia symbiozę dawnego folkloru oraz motywów i form zdobniczych, które stosowano nie tylko we właściwej sztuce wsi, ale w tak różnych przejawach życia, jak architektura, meblarstwo, kowalstwo, garncarstwo, hafciarstwo, czy zabawkarstwo.
Koncepcja i kształt wystawy uwydatnią jakie kategoriami pojęciowe i jakie wyobrażenia determinowały chłopskie struktury myślenia, które przejawiały się w różnych aspektach życia społeczności wiejskich. Prezentowane eksponaty pochodzą z: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Opocznie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze (odział MWR) oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.