WRZESIEŃ 2006 r.
W Muzeum Wsi Radomskiej do 18 września prezentowana jest wystawa Jerzy Giedroyc i zagubieni romantycy. Jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
Ekspozycja ta prezentowana jest w większych miastach Polski w 2006 roku ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Jerzego Giedroycia. W tym roku przypada bowiem setna rocznica urodzin redaktora Kultury i sześciesięciolecie utworzenia Instytutu Literackiego.
Na kilkudziesięciu planszach znaleźć można m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Instytutu Literackiego - od jego powstania w roku 1946 w Rzymie do dnia dzisiejszego, obszerny życiorys Jerzego Giedroycia, wybrane fragmenty artykułów z Kultury autorstwa Józefa Czapskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga -Grudzińskiego, wykaz pozycji wydanych w serii Biblioteka Kultury.
Największy dział wystawy poświęcony jest postaci Jerzego Giedroycia. Szczególnie interesujące są wypowiedzi Redaktora o Kulturze, jej współpracownikach oraz fragmenty Przesłania z Autobiografii na cztery ręce. Z kolei o Jerzym Giedroyciu mówią m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Ryszard Kapuściński, Natalia Gorbaniewska, Adam Michnik i Krzysztof Pomian.
Kolejna część wystawy prezentacja sylwetek osób z tzw. kręgu Kultury wprowadza zwiedzającego w świat polskiego życia intelektualnego zarówno emigracyjnego i opozycyjnego przed rokiem 1989, jak i Polski niepodległej.
Prezentowane są wydawnictwa Instytutu Literackiego i materiały archiwalne oraz fotografie z archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, a także zdjęcia Piotra Wójcika (Agencja Gazeta ) zrobione w październiku 1998 roku w Maisons Laffitte.