Zamknij

Odszedł wybitny skrzypek Piotr Gaca

Odszedł wybitny skrzypek Piotr Gaca

Laureat Nagrody im.Oskara Kolberga w 2013 roku

Z przykrością informujemy o śmierci Piotra Gacy, skrzypka ze Rdzowa. Msza pogrzebowa odbędzie się 17 stycznia o godz. 9.30 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sadach k/Przystałowic Dużych

Piotr Gaca urodził się w 1927 r. w Przystałowicach Małych. Był najstarszy spośród słynnych muzykantów braci Gaców: Jana i Władysława, ich nauczycielem. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 13 lat u Franciszka Pańczaka z Bąkowa. Następnie u Jana Bogusza z Kamiennej Woli. Szesnastoletni Gaca, grał z Boguszem na weselach. Później grywał w składzie z Leonem Rekiem (basistą) i Józefem Papisem (skrzypkiem i bębnistą) oraz z najlepszymi skrzypkami radomskimi – m.in. z Tadeuszem Jedynakiem. Słuchał mistrzów skrzypiec – Józefa Zarasia z Nieznamierowic i Józefa Kędzierskiego ze Rdzuchowa. Od 1954 r. grał w kapeli z braćmi: Janem (bębnistą i skrzypkiem, 1933-2013) i Władysławem(harmonistą, 1948-1971). W 1972 utworzył nową kapelę z synem Stanisławem (harmonistą, 1948-2011). Ostatni weselny występ tej kapeli odbył się w 1994 r. Piotr Gaca występował w przeglądach folklorystycznych w Przysusze i w Kazimierzu (I nagroda dla kapeli w 1996 r., I nagroda w kat. solistów w 2004 r.). w 2013 r. otrzymał nagrodę im Oskara Kolberga. Przez wiele lat swoje umiejętności wykonawcze i tradycyjny repertuar przekazywał muzykantom młodego pokolenia. Miał wierne grono uczniów – skrzypków – wywodzących się ze środowisk miejskich, przyjeżdżających do niego z Warszawy, Olsztyna, Lublina, Poznania i Krakowa.

Powyżej fotografie z wernisażu wystawy "40 lat Nagrody im. Oskara Kolberga" w Muzeum w Przysusze, którą uświetnił występem wraz z Marią Siwiec (25.09.2015 r.).

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych