Wystawa ilustruje dawną obrzędowość weselną, zachowaną w wiejskiej tradycji do lat 40. XX wieku. Prezentuje wybrane, najważniejsze zwyczaje i obrzędy weselne w regionie, udokumentowane przez O. Kolberga.
Wesele jest zaliczane do grupy zwyczajów rodzinnych oraz do obrzędów przejścia: wyłączenia dziewczyny i chłopca z dotychczasowych związków rodzinnych i ze stanu wolnego oraz przyjęcia do nowej rodziny i grupy pełnoprawnych członków społeczności.
Bogata obrzędowość weselna opisywana przez Oskara Kolberga należy do przeszłości. Jej dawne formy możemy zobaczyć jedynie w postaci widowisk scenicznych realizowanych przez regionalne zespoły folklorystyczne.
Wystawa ilustruje dawną obrzędowość weselną, zachowaną w wiejskiej tradycji do lat 40. XX wieku. Prezentuje wybrane, najważniejsze zwyczaje i obrzędy weselne w regionie, udokumentowane przez O. Kolberga zapisami z okolic Przysuchy, ze wsi Skrzynno, Rdzuchów, Skrzyńsko („Lud” t. 20 Radomskie cz. 1) oraz zbiorem Pieśni ludu weselnych zanotowanych w dawnym powiecie opoczyńskim, we wsiach Sady, Przystałowice, Nieznamierowice, Rusinów, Sulgostów, Potworów, Grzmiąca, Piastów, w okolicach Drzewicy, Przysuchy, Odrzywołu, Nowego Miasta („Lud” t. 67 Pieśni i melodie ludowe w opracowaniu fortepianowym).
Zaprezentowany materiał ikonograficzny to przede wszystkim zdjęcia panien i kawalerów tzw. „kawalerki”, młodych par w strojach ślubnych oraz nieliczne fotografie ilustrujące przebieg wesela w latach późniejszych (muzykantów, tańce, weselnych przebierańców i obrzęd oczepin). Podstawowym przedmiotem ekspozycyjnym są postaci uczestniczące w obrzędach weselnych. Ich różnorodność podkreślona została strojem i atrybutami odpowiednimi do wieku, pełnionej na weselu roli i pozycji w lokalnej społeczności.
Wystawa poprzez muzealia, ikonografię oraz materiały etnograficzne Oskara Kolberga przedstawia sekwencję najważniejszych zwyczajów i obrzędów weselnych: zabiegi zapewniające zgodę na małżeństwo; zmówiny w domu panny, zapowiedzi i zapraszanie gości; pożegnanie ze stanem wolnym, rozpleciny w przeddzień wesela; błogosławieństwo rodziców poprzedzające ceremonię religijną, przyjęcie weselne w domu lub karczmie; oczepiny jako rytualne przejście panny młodej do grupy kobiet zamężnych; przenosiny do domu męża z otrzymanym wianem.
Ekspozycja zrealizowana została ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz kolekcji własnej Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Dopełnieniem wystawy są nagrania muzyki weselnej w wykonaniu wiejskich kapel z okolic Przysuchy udostępnione przez Wydawnictwo „Muzyka Odnaleziona” Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich oraz nagrania z archiwum Muzeum w Przysusze.
Wystawę można oglądać do 15 kwietnia w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.