Zamknij

Kim są laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga?

Jury Nagrody im. Oskara Kolberga ?Za zasługi dla kultury ludowej? w 2012 r. ogłosiło listę laureatów. Oto krótka prezentacja ich dorobku.

KATEGORIA I. TWÓRCY Z DZIEDZINY PLASTYKI I FOLKLORU MUZYCZNO-TANECZNEGO

Stanisław Koguciuk (Pławanice, pow. chełmski, Lubelskie). Malarz, jeden z ostatnich autentycznych artystów ludowych, maluje od 40 lat. Naiwne i oszczędne w formie przedstawienia wyrażają przemyślenia artysty, jego wizje rzeczywistości i natury. Prace wykonuje farbami olejnymi na płycie, oprawia w jednakowy sposób. Zachwyca żywą kolorystyką i prostolinijnym przedstawieniem: scen rodzajowych z życia wsi, obrzędowości dorocznej, rodzinnej, pejzaży i tzw. „humorów”. Namalował tysiące obrazów, które prezentowane były na wieku wystawach zbiorowych i indywidualnych (Legnica, Płock, Łódź), na targach sztuki ludowej (Kazimierz, Lublin, Chełm) oraz zgromadzone zostały w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Czesław Seweryński (Stąporków, pow. konecki, woj. świętokrzyskie). Garncarz i ceramik, kontynuator rodzinnych tradycji wywodzących się ze słynnego ośrodka garncarskiego w Rędocinie. Toczy naczynia na kole garncarskim oraz wykonuje rzeźby ceramiczne (figurki, kapliczki, zabawki). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w konkursach na sztukę ludową a jego prace znajdują się w zbiorach największych polskich muzeów etnograficznych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Katarzyna Halina Weremczuk (Dołhobrody, Polesie Lubelskie, woj. lubelskie). Śpiewaczka, solistka, od 1995 r. występuje w Zespole Folklorystycznym „Jutrzenka” w Dołhobrodach. Prezentuje znakomity repertuar artystyczny zapamiętany z lat młodości i przekazów rodzinnych: pieśni pogrzebowe, weselne, żniwne, sobótkowe, bożonarodzeniowe, wielkopostne, wielkanocne, kołysanki, ballady, rekruckie, partyzanckie, żołnierskie i religijne, śpiewane najczęściej w gwarze regionalnej. Szczególne miejsce w dorobku artystycznym stanowi udział w widowiskach obrzędowych. Na potrzeby teatru obrzędowego zgromadziła wraz z członkami zespołu „Jutrzenka” dawne stroje ludowe i przedmioty codziennego użytku. Prowadzi także działalność edukacyjną poprzez udział w realizowaniu projektów unijnych związanych z promowaniem tradycji regionalnych wśród dzieci i młodzieży.

Romam Wojciechowski (Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie). Znakomity skrzypek z regionu opoczyńskiego. Jest laureatem festiwalu w Kazimierzu w kategorii solistów – instrumentalistów (skrzypce): Baszty na Festiwalu w 2008 r. oraz pierwszych nagród w 2004 r., i 2012 r.. Cechuje go wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków), znakomita technika i cechy stylu wykonawczego przejęte od tradycyjnych muzykantów. Jest również członkiem Kapeli ze Sławna, towarzyszącej zespołom z regionu opoczyńskiego w przeglądach folklorystycznych.

KATEGORIA II. LITERATURA LUDOWA

Zofia Przeliorz (Żory–Osiny, region Górny Śląsk, woj. śląskie). Pisarka, która od 1994 r. tworzy teksty zakotwiczone w kulturze regionu śląskiego. Pisze utwory prozatorskie, tematycznie zróżnicowane, prezentujące sceny z życia codziennego, wydarzeń rodzinnych i lokalnych, wykorzystuje śląskie wierzenia, zwyczaje i obrzędy, wątki demoniczne. Autorka stosuje język literacki w partiach narracji, gwarę w dialogach. Pisarka uczestniczyła w wielu konkursach regionalnych i folklorystycznych, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia (,,Rodzina Śląska w dawnej fotografii”, ,,Po naszemu czyli po Śląsku”). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka w dziedzinie prozy. Zajmuje się edukacją regionalną. Jest solistką Zespołu Pieśni i Tańca ,,Osiny”.

KATEGORIA III. KAPELE LUDOWE

Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu (Wielgolas, pow. miński, woj. mazowieckie). Kapela powstała w 1988 r., w składzie obecnym: Stanisław Ptasiński, Piotr Parzyszek, Roman Stępiński występuje od 1997 r. Do lat sześćdziesiątych jej obecni członkowie byli wiejskimi muzykantami i grali zarobkowo na weselach i wiejskich uroczystościach, jako „kapela ludowa” uczestniczą w imprezach folklorystycznych regionalnych i krajowych. Ich muzyka towarzyszy wielu wydarzeniom lokalnym. Kapela wykonuje tradycyjną, ludową muzykę taneczną, oberki, powiślaki, polki, marsze. Jest nieustająco w dobrej formie artystycznej. Obecnie jest to jedyna ludowa kapela w okolicach Mińska Mazowieckiego. Ich nagrania znajdują się w zbiorach: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Scena Teatralna Miasta Siedlce, UMCS w Lublinie, Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, programu Drugiego Polskiego Radia, Radia Lublin, Katolickiego Radia „Podlasie”, Radia dla Ciebie”.

KATEGORIA IV. ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE

Zespół Pieśni Ludowej „Duszniczanka” (Duszniki, pow. Szamotuły, woj. wielkopolskie). Zespół powstał w 1985 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich, współpracuje z Gminnym Centrum Kultury w Dusznikach, działa jako Stowarzyszenie Kulturalne „Duszniczanka”. Zespół występuje w konkursach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich (w Środzie Wlkp. Poznaniu, Nowym Tomyślu, Pobiedziskach i Dusznikach, Kazimierzu Dolnym), również za granicą. Prezentuje autentyczny repertuar pieśniowy o wysokich walorach wykonawczych: ballady, kołysanki, pieśni miłosne, obrzędowe, tradycyjne zasłyszane od własnych babek, zebrane przez Krystynę Bartkowiak i Krystynę Besztardę pieśni Marii Orlikowskiej w Szamotuł.

Zespół Śpiewaczy „Zaciszuki” (Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie). Zespół powstał w 1996 roku. Działa pod patronatem Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Zespół w swoim dorobku artystycznym posiada pieśni i obrzędy pochodzące z rejonu wileńskiego. Członkinie zespołu śpiewają przy akompaniamencie harmonii guzikowej, ubrane w stylizowane stroje wileńskie. Wykonywane przez zespół pieśni, zapamiętane z dzieciństwa – patriotyczne, religijne, miłosne, związane z obrzędowością, wielkopostne, kolędy, pieśni żniwne, łałymki są odzwierciedleniem folkloru wileńskiego.

KATEGORIA V. NAUKOWCY, DZIAŁACZE, POPULARYZATORZY

Henryk Gadomski (Ostrołęka, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie). Etnomuzykolog, kompozytor i wieloletni nauczyciel muzyki. Badacz i dokumentator pieśni, tańca i muzyki kurpiowskiej. Autor publikacji regionalnych. Inicjator wydania drukiem z rękopisów ks. Skierkowskiego trzytomowej „Puszczy Kurpiowskiej w pieśni”. Współzałożyciel Związku Kurpiów i Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny.

Jan Brodka (Twardorzeczka, Beskid Żywiecki, woj. śląskie). Muzyk instrumentalista (trombity, dudy, heligonka), folklorysta, autor opracowań muzyki regionu żywieckiego (pieśni i tańców) dla zespołów folklorystycznych w kraju i zagranicą, kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”. Współorganizator festiwali, konkursów i imprez folklorystycznych. Wychowawca muzyków i instruktorów folkloru. Współautor opracowania „Folklor Górali Żywieckich”, „Muzyka Ziemi Żywieckiej”.

KATEGORIA. VI. NAGRODA HONOROWA

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Muzeum w Ostrołęce odnosi wiele sukcesów w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania kultury i tradycji regionu. Cennym kapitałem Muzeum są dobre relacje i ścisła współpraca z samorządami, stowarzyszeniami działającymi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i zachowania tożsamości regionu kurpiowskiego: Związek Kurpiów, Oddział Kurpiowski STL, Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, z którymi Muzeum od wielu lat współorganizuje ważne dla regionu przedsięwzięcia. Muzeum wykorzystuje dobrze przygotowaną kadrę merytoryczną oraz zaplecze w postaci nowoczesnych magazynów i pracowni do rozwoju instytucji, poszerzenia działalności, wzrostu frekwencji, promocji zgromadzonych zbiorów oraz lepszego zaspokojenia potrzeb odbiorców oferty muzealnej. Jest wiarygodnym partnerem we współpracy z wieloma krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury.

Telewizja Polska SA Oddział w Rzeszowie. Rzeszowski Oddział TVP jest jedyną w Polsce stacją telewizyjną, która systematycznie dokumentuje, archiwizuje i promuje polski folklor. Działalność tę rozpoczęto w 1992 r. emisją cyklicznego programu „Spotkania z folklorem” i następnego „Mapy folkloru Podkarpacia”. Autor programów, red. Jerzy Dynia, wieloletni badacz i dokumentalista folkloru, późniejszy laureat Nagrody im. Oskara Kolberga z 2005 r., rejestruje i prezentuje kulturę ludową i folklor Podkarpacia, zarówno autentyczny, źródłowy jak i opracowany w formie artystycznej.

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

  • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
  • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
  • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
  • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
  • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
  • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
  • prowadzenie działalności edukacyjnej;
  • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
  • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
  • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
  • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych