Zamknij

Gala 42. edycji Nagody im. Oskara Kolberga

Gala 42. edycji Nagody im. Oskara Kolberga

Uroczyste wręczenie nagród na Zamku Królewskim w Warszawie

7 czerwca 2017 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 42. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Piotra Glińskiego.

Nagrodę dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymali: Anna Bałdyga – tkaczka, wykonawczyni kwiatów z bibuły, wycinanek, ozdób choinkowych, śpiewaczka ludowa; Jan Cebula – skrzypek ludowy, solista i kierownik kapeli lasowiackiej; Marta Legierska – koronkarka, Michalina Mrozik – śpiewaczka solistka, Irena Najdek – mistrzyni haftu kujawskiego, popularyzatorka ludowego rękodzieła.

Nagrodę dla twórców za pisarstwo ludowe otrzymał Franciszek Łojas Kośla – poeta ludowy, publicysta, współautor licznych publikacji dotyczących historii i kultury Podhala, społecznik, działacz Związku Podhalan.

Nagrodę dla zespołu folklorystycznego odebrały – Zespół Góralski „Polaniorze” z Kościeliska oraz Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca.

Nagrodę dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów odebrali: prof. Jan Adamowski – językoznawca, kulturoznawca, etnolingwista, badacz kultury regionalnej wschodniego pogranicza, religijności, obrzędów, zwyczajów i wierzeń, folkloru oraz pisarstwa ludowego; Henryk Kuś – folklorysta, choreograf, założyciel i instruktor zespołów folklorystycznych, badacz i dokumentator kultury pogórzańskiej; Józef Sobiecki – popularyzator kultury ludowej Mazowsza, twórca archiwum nagrań i audycji radiowych o twórczości wiejskich artystów, redaktor Polskiego Radia RDC. Nagrodę dla Józefa Sobieckiego ufundował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wręczyła ją Pani Agnieszka Kuźmińska Dyrektor Departamentu Kultury Promocji i Turystyki.

Nagrodę honorową dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej otrzymały: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku – Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz trzeci wręczono także dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej, który trafił do Marzanny Olszewskiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to nagroda dla przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

https://www.facebook.com/pg/IMITpolska/photos/?tab=album&album_id=1361266643956331

http://www.muzeum-radom.pl/muzeum-wsi-radomskiej/na-co-dzien/gala-42-edycji-nagrody-im-oskara-kolberga-za-zaslugi-dla-kultury-ludowej/2092

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych