Zamknij

"Etnoinspiracje" - warsztaty

Zapraszamy grupy dzieci i młodzieży na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Etnoinspiracje - motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym"

Inspirowanie się kulturą ludową jest obecne w wielu dziedzinach. We współczesnym wzornictwie coraz częściej zauważalny jest nurt czerpiący z polskiej tradycji. Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Etnoinspiracje – motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym”.

Proponujmy cykl warsztatów wykorzystujących do działań tradycyjne techniki, materiały i motywy, wraz z przybliżeniem historii dziedziny danego rzemiosła. Do zainspirowania uczestników, którzy będą tworzyć własne prace, posłuży również obecność elementów oryginalnej sztuki ludowej na stałych ekspozycjach Muzeum, które są uzupełnieniem wystawy czasowej. Mogą one posłużyć jako materiał źródłowy i impuls w tworzeniu nowych projektów.

Zabawki z filcu

Nie wszystkie zabawki trzeba kupować! Własnoręczne zrobienie maskotki może sprawić wiele radości. W czasie spotkania uczestnicy nauczą się podstaw szycia i ozdabiania wykonując małe, różnobarwne zabawki z filcu. Mogą one posłużyć jako breloczek lub dekoracyjna ozdoba wnętrza. Będą doskonałym prezentem na różne okazje (Mikołajki, Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka). Inspiracją będą prace Edyty Cieślik-Moczek, obecne na ekspozycji „Etnoinspirace – motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym”.

Tkactwo

Z czego i w jaki sposób dawniej wykonywano tkaniny? Co to jest warsztat tkacki, krosna, pasiak, kilim i szmaciak? Czym jest wątek i osnowa? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów w Muzeum im. Oskara Kolberga. Posługując się z podstawą techniką tkacką będą mieli okazję wykonać wielobarwne wełniane „dywaniki” na ramce tkackiej z przygotowaną osnową. Wykonane prace mogą posłużyć jako etui na telefon, podkładka pod gorące naczynie lub torebeczka. Natchnieniem do stworzenia własnych prac będą prezentowane na wystawie czasowej kilimy i dywany autorstwa Marii Bujakowej i Joanny Rusin.

Haftowanie

Zdobienie tkanin haftem, czyli wzorami wyszywanymi nićmi, znane jest od stuleci. Warsztaty przybliżą techniki powstawania haftu krzyżykowego - najbardziej charakterystycznego dla regionu opoczyńskiego. Na spotkaniu obejrzymy również przykłady haftów z różnych regionów Polski. Uczestnicy wykonają haftowane obrazki na kanwie z wykorzystaniem kolorowej muliny i bezpiecznych igieł.

Warsztaty dla najmłodszych (3+)

Najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie ozdobić wcześniej przygotowane szablony pary młodej, ptaszków lub koników, inspirując się prezentowanymi na ekspozycji strojami ludowymi i dawnymi zabawkami, wykorzystując plastelinę, cekiny i kolorowe piórka. Wykonane prace mogą stanowić ozdobę pokoju dziecka lub drzewka bożonarodzeniowego.

Wykonane na warsztatach prace stają się własnością autorów.

Koszt uczestnictwa w zajęciach to 5 zł/osoba. Czas trwania spotkania: 60 – 90 minut, w zależności od sprawności manualnej i zaawansowania uczestników.

Zapisy grup w siedzibie Muzeum lub telefonicznie 48 675 22 48

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych