Zapraszamy grupy dzieci i młodzieży na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Etnoinspiracje - motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym"
Inspirowanie się kulturą ludową jest obecne w wielu dziedzinach. We współczesnym wzornictwie coraz częściej zauważalny jest nurt czerpiący z polskiej tradycji. Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Etnoinspiracje – motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym”.
Proponujmy cykl warsztatów wykorzystujących do działań tradycyjne techniki, materiały i motywy, wraz z przybliżeniem historii dziedziny danego rzemiosła. Do zainspirowania uczestników, którzy będą tworzyć własne prace, posłuży również obecność elementów oryginalnej sztuki ludowej na stałych ekspozycjach Muzeum, które są uzupełnieniem wystawy czasowej. Mogą one posłużyć jako materiał źródłowy i impuls w tworzeniu nowych projektów.
Zabawki z filcu
Nie wszystkie zabawki trzeba kupować! Własnoręczne zrobienie maskotki może sprawić wiele radości. W czasie spotkania uczestnicy nauczą się podstaw szycia i ozdabiania wykonując małe, różnobarwne zabawki z filcu. Mogą one posłużyć jako breloczek lub dekoracyjna ozdoba wnętrza. Będą doskonałym prezentem na różne okazje (Mikołajki, Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka). Inspiracją będą prace Edyty Cieślik-Moczek, obecne na ekspozycji „Etnoinspirace – motywy ludowe we wzornictwie artystycznym i użytkowym”.
Tkactwo
Z czego i w jaki sposób dawniej wykonywano tkaniny? Co to jest warsztat tkacki, krosna, pasiak, kilim i szmaciak? Czym jest wątek i osnowa? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów w Muzeum im. Oskara Kolberga. Posługując się z podstawą techniką tkacką będą mieli okazję wykonać wielobarwne wełniane „dywaniki” na ramce tkackiej z przygotowaną osnową. Wykonane prace mogą posłużyć jako etui na telefon, podkładka pod gorące naczynie lub torebeczka. Natchnieniem do stworzenia własnych prac będą prezentowane na wystawie czasowej kilimy i dywany autorstwa Marii Bujakowej i Joanny Rusin.
Haftowanie
Zdobienie tkanin haftem, czyli wzorami wyszywanymi nićmi, znane jest od stuleci. Warsztaty przybliżą techniki powstawania haftu krzyżykowego - najbardziej charakterystycznego dla regionu opoczyńskiego. Na spotkaniu obejrzymy również przykłady haftów z różnych regionów Polski. Uczestnicy wykonają haftowane obrazki na kanwie z wykorzystaniem kolorowej muliny i bezpiecznych igieł.
Warsztaty dla najmłodszych (3+)
Najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mieli okazję samodzielnie ozdobić wcześniej przygotowane szablony pary młodej, ptaszków lub koników, inspirując się prezentowanymi na ekspozycji strojami ludowymi i dawnymi zabawkami, wykorzystując plastelinę, cekiny i kolorowe piórka. Wykonane prace mogą stanowić ozdobę pokoju dziecka lub drzewka bożonarodzeniowego.
Wykonane na warsztatach prace stają się własnością autorów.
Koszt uczestnictwa w zajęciach to 5 zł/osoba. Czas trwania spotkania: 60 – 90 minut, w zależności od sprawności manualnej i zaawansowania uczestników.
Zapisy grup w siedzibie Muzeum lub telefonicznie 48 675 22 48