Nową wystawę czasową w Muzeum im. Oskara Kolberga można oglądać do 30 grudnia 2016.
Wystawa muzealna (oraz towarzyszące jej prezentacje i zajęcia edukacyjne) jest próbą ukazania tradycyjnej ludowości jako źródła koncepcji projektantów i artystów wielu pokoleń. Przedstawia realizacje z różnych dziedzin wytwórczości artystycznej i wzornictwa użytkowego. Ekspozycję tworzą prace cenionych artystów, dobrze zaprojektowane i starannie zrealizowane, w których element przetworzenia źródła i odniesienie do jego pierwotnego znaczenia jest istotny, choć w różnorodny sposób zastosowany. Sięganie po inspiracje do kultury ludowej jest zjawiskiem obserwowanym od dziesięcioleci, jednak współcześnie staje się coraz bardziej popularnym i obecnym także w kulturze masowej.
Początki włączania inwencji ludowej do wzornictwa, pojawiające się na przełomie XIX i XX wieku, miały ograniczony zakres do wąskiego kręgu elit. Projekty pięknych tkanin, sprzętów, mebli, ceramiki, architektury nie wpływały szerzej na estetykę życia codziennego.
Odwoływanie się do sztuki ludowej w formie, materiałach i metodach wytwarzania przedstawiono w Muzeum poprzez eksponaty z różnych okresów - sygnalizujące projekty stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza, Spółdzielni Artystów „Ład”, „Cepelii”, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz najszerzej prezentowaną twórczość projektową i realizacje pokolenia artystów XXI w.
Wystawę zrealizowano dzięki współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Fundacją Sztuka Stosowana oraz z wieloma artystami – autorami eksponowanych prac (m.in. Joanna Rusin, Radosław Podsiadło, Edyta Cieślik-Moczek, Ewa Nagórska).
Wystawa w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
7.10.2016 - 30.12.2016