Jubileuszowa wystawa w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.Ekspozycję można oglądać od 25 września do 30 grudnia 2015.
Wystawa z okazji jubileuszowej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga przedstawia historię i znaczenie tego wyróżnienia oraz prezentuje twórczość kilkudziesięciu artystów w dziedzinie sztuki i rękodzieła ludowego, wybranych spośród licznego ogółu 708 laureatów. Przedstawia dzieła artystów określanych ludowymi, zarówno ze względu na miejsce ich realizacji twórczych, kontynuację tradycji rodzinnych czy lokalnych, jak też z powodu ich związku symbolicznego i mentalnego z ludowym dziedzictwem.
Okres czterdziestolecia przyznawania Nagrody im. Oskara Kolberga to czas wyraźnych zmian w twórczości ludowych artystów oraz pojawiającej się konieczności zweryfikowania pojęć twórczości i twórcy ludowego. Pomimo postępującej uniwersalizacji i powielania zjawisk kultury masowej, ciągle obecna jest potrzeba oryginalności i odrębności. Sztuka ludowa wyrosła z tradycji regionalnych, przekazywana kolejnym pokoleniom, twórczo modyfikowana i inspirująca, nadal gwarantuje różnorodność i bogactwo kultury.
Wyboru dzieł na wystawę w Muzeum w Przysusze dokonano według kryterium wartości artystycznych, indywidualizmu i typowości uwzględniając sposób i formę wypowiedzi twórców oraz zaakcentowanie osobowości i oryginalnych talentów. Wystawa prezentuje zatem wybitne dzieła sztuki, z zastrzeżeniem, że cechy formalne określające ich styl ludowy nie są tu najistotniejsze.
W tradycyjnej formie ekspozycyjnej przedstawiono wytwórczość laureatów w dwóch zakresach działalności. Pierwszy reprezentowany jest przez większość zgromadzonych na wystawie dzieł, świadczących o inwencji twórczej autorów, przede wszystkim w dziedzinie rzeźby, malarstwa i plastyki papierowej. Obok tych prac wystawiono muzealia z różnych dziedzin rękodzieła, które stanowią kontynuację dawnych wzorów i technik wytwarzania, angażują umiejętności wykonawcze i uzdolnienia artystyczne twórców ludowych oraz powstają jako rekonstrukcje reliktów, np. hafty, koronki, tkactwo, plastyka obrzędowa, kowalstwo, metaloplastyka, skórnictwo. Szczególnie obiekty z rękodzielniczych dziedzin sztuki ludowej stają się spopularyzowanymi elementami przemysłu pamiątkarskiego a w ostatnich latach nurtu mody na etno design, wciąż poszukującego w motywach ludowych nowych źródeł inspiracji dla wzornictwa przedmiotów użytkowych.
Uzupełnieniem ekspozycji o Nagrodzie i jej laureatach jest wystawa multimedialna „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja” udostępniona zwiedzającym w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga, która zawiera obszerne materiały z zakresu folkloru muzyczno-tanecznego, praktykowanego przez wielu dotychczasowych laureatów Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Na wystawie i w okolicznościowych publikacjach zaprezentowano prace laureatów, materiały ikonograficzne i archiwalia ze zbiorów:
Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu,
Muzeum Regionalnego w Opocznie,
Muzeum w Łowiczu,
Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach,
Książnicy Płockiej w Płocku,
kolekcji prywatnych
oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Ekspozycja czynna czynna od 25. 09. 2015 r. do 30. 12. 2015 r.