22 lutego 2016 r. przypada 202. rocznica urodzin Oskara Kolberga - badacza polskiego folkloru urodzonego w Przysusze.
22 lutego 1814 r. urodził się Henryk Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, muzyk.
Ojciec Oskara, Juliusz Kolberg w 1809 r. wraz z rodziną opuścił Warszawę i podjął pracę zarządcy zakładów hutniczych w dobrach przysuskich. W okresie pobytu Kolbergów (1809–1818) Przysucha, prywatne miasto w powiecie opoczyńskim, była własnością rodu Dembińskich herbu Rawicz. Ówczesne miasto tworzyła zabudowa wokół trzech rynków: Niemieckiego, Żydowskiego i Polskiego, zasiedlona przez odrębne grupy narodowo-wyznaniowe. Pierwotny układ urbanistyczny jest zachowany do dzisiaj, pomimo późniejszej przebudowy systemu dróg i rozwoju osady. Nie przetrwał jednak budynek przy ul. Krakowskiej, w którym Kolbergowie mieszkali.
Do Przysuchy wraz z Juliuszem przybyła żona Karolina, jej matka Henrietta von Arnim Mercoeur oraz syn Wilhelm, w latach 1816–1817 uczeń miejscowej szkoły początkowej. W Przysusze 24 kwietnia 1810 r. urodziła się jedyna córka Kolbergów, Julia.
22 lutego 1814 r. na świat przyszedł Henryk Oskar Henryk. W archiwum parafii przysuskiego kościoła św. Jana Nepomucena zachowały się księgi z wpisami o urodzinach i chrzcie Oskara Kolberga. Obecnie archiwalia są zdeponowane i eksponowane w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Kilkuletni okres dzieciństwa Oskara Kolberga, spędzony w Przysusze nie był jedynym jego pobytem w tej miejscowości. Rodzina wyjeżdżając do Warszawy pozostawiła w miasteczku grono zaprzyjaźnionych osób, z którymi po wielu latach nadal utrzymywano kontakty towarzyskie i korespondencję. Podczas częstych wypraw etnograficznych w Radomskie, Kolberg odwiedzał Przysuchę i okoliczne miejscowości. W okolicach Przysuchy pozyskał obszerny materiał etnograficzny, zgromadził znaczną liczbę zapisów pieśni i obrzędów weselnych, które opublikował w czasopismach i tomach Ludu.
Muzeum biograficzne Oskara Kolberga zaznaczyło 202 rocznicę urodzin Etnografa uroczystą premierą filmu dokumentalnego „Oskar Kolberg – życie i pasja” w reż. Joanny Fido i Ewy Rozwadowskiej, która odbyła się w Przysusze, w obecności licznego grona osób przybyłych m.in. członków rodziny Kobergów i zaprzyaźnionej z Oskarem Kolbergiem rodziny Konopków, przedstawicieli z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu, Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, muzeów, instytucji kultury oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.