W 2016 roku, dzięki dotacji celowej w wysokości 12.000 złotych, przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, do Muzeum Wsi Radomskiej zakupiono piec elektryczny do wypału ceramiki.
W 2016 roku, dzięki dotacji celowej w wysokości 12.000 złotych, przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Muzeum Wsi Radomskiej zakupiło piec elektryczny do wypału ceramiki.
Przygotowanie do posadowienia urządzenia w Ośrodku Edukacji Muzealnej obejmowało pozyskanie opinii dotyczącej bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz dostosowanie instalacji elektrycznej do wymogów pieca. Głównym powodem zakupu tego specjalistycznego narzędzia była chęć wypału prac wykonywanych przez uczestników lekcji muzealnej pt. „Ceramika”. Zajęcia wprowadzono do oferty edukacyjnej Muzeum Wsi Radomskiej w 2011 roku. Od samego początku cieszyły się wysoką frekwencją, zwłaszcza wśród podopiecznych przedszkoli oraz uczniów klas I–III szkoły podstawowej. Jedynym mankamentem tych działań był brak możliwości wypału wykonywanych prac. Tym samym proces obróbki gliny nie mógł być zaprezentowany w całości.
Zakupiony piec do wypału ceramiki ma pojemność 120 litrów. Jest to urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb edukacji muzealnej – jednorazowo można w nim wypalić do 120 niewielkich prac wykonywanych przez dzieci. Naczynia oraz ozdoby ulepione przez uczestników zajęć wypalane są w temperaturze 800°C, na tzw. biskwit, czyli ceramikę bez pokrywy szkliwnej. Przeciętny wypał trwa około 7 godzin (w zależności od wielkości, grubości i ilości prac), po czym urządzenie pozostawiane jest do wystygnięcia na około 14–16 godzin. Do dnia 2 listopada 2016 roku w Muzeum wypalono około 400 prac, z których żadna nie popękała i nie zniszczyła się. Świadczy to o wysokim stopniu zrozumienia przez dzieci procesów formowania i sklejania elementów glinianych na lekcji muzealnej. Biorąc pod uwagę zróżnicowane potrzeby edukacyjne odbiorców lekcji muzealnych, do pieca zakupiono specjalistyczny programator, mogący zachować w pamięci własnej do 6 programów wypału. Każdy z nich może być modyfikowany w celu dostosowania krzywej wypału, opóźnienia startu lub wzrostu temperatury w poszczególnych segmentach. Dotychczas, oprócz pozyskiwania ceramiki bez dodatkowych zdobień, wykonano jeden wypał próbny ze szkliwem w temperaturze 1050°C. Test zakończył się sukcesem.
Zakup pieca znacząco poprawił jakość i treść lekcji muzealnej pt. „Ceramika”, jednocześnie dając możliwość poszerzenia w przyszłości oferty edukacyjnej. Polegało to będzie na stopniowaniu trudności zajęć i tym samym dokładniejszym poznaniu przez odbiorców technik obróbki i zdobienia gliny.
ma