Zamknij

Wakacje bez komputera ? zabawy w terenie

Wakacje bez komputera ? zabawy w terenie

W Muzeum Wsi Radomskiej, jak co roku Dział Zieleni i Hodowli zabiera dzieci z półkolonii na zajęcia terenowe.

Wakacje! Nareszcie wakacje i mnóstwo czasu wolnego. Pytanie co z nim zrobić? Pierwsze o czym wszyscy marzą to odespać zaległości, ale po dwóch dobach spania na okrągło każdy jest już wyspany. Co więc robić dalej? Perspektywa spędzania czasu na kanapie z kotem przed telewizorem jest mało kusząca. Kot jest mało towarzyski, a w telewizji same powtórki. Ale jest przecież nasz niezawodny laptop, komputer, telefon. Można oglądać do woli filmy, grać w różne gry, no i ten wszechobecny facebook. Po rozważnym zastanowieniu się każdy przyzna, że nie jest to najlepszy pomysł na spędzenie wakacji. Komputer jest z nami cały rok. Typowy komputerowiec ma bladą cerę, podkrążone oczy i ciągle jest zmęczony. Może więc ciekawszą opcją jest wyjście z kolegami w teren. Złapiemy opaleniznę, a świeże powietrze postawi nas na nogi. Do zabawy wystarczy dobry humor i wyobraźnia.

W Muzeum Wsi Radomskiej, jak co roku Dział Zieleni i Hodowli zabiera dzieci z półkolonii na zajęcia terenowe. Każdy kto usłyszy stwierdzenie: „nauka poprzez zabawę” kręci nosem i mruczy: nie będę się uczył w wakacje. Warto jednak poznać kilka dziko rosnących roślin jadalnych. Samodzielnie zebrane prosto z krzaczka jeżyny, borówki, poziomki, jagody poza tym, że są bardzo smaczne, dostarczą nam różnych witamin i mikroelementów, których brakuje w przetworzonej żywności jaką jadamy na co dzień. I tu warto mieć pod ręką osobę, która nauczy nas odróżniać rośliny jadalne od tych trujących. Na polach i łąkach też znajdziemy coś do zjedzenia. Zupa szczawiowa to pychota, a zamiast rosołu podajemy zupę z pokrzyw. Można spróbować, jak smakuje ziarno zbóż wyjęte prosto z kłosa zanim zostanie zmielone na mąkę (należy się upewnić, że w pobliżu nie prowadzone były żadne opryski). Jak już się najemy to rozglądamy się za zwierzętami. Każdy kocha zwierzątka. Im większe i bardziej puchate tym lepiej. Jednak nie próbujmy przytulać się do misia, robić selfie z łosiem, ani bawić się w torreadora na polu z bykiem. Przytulamy tylko te zwierzęta, które znamy albo ich opiekunowie na to pozwolą. Wszystkie inne podziwiamy z bezpiecznej odległości. Ktoś zniecierpliwiony zapyta: a gdzie jest pora na zabawę? Proszę bardzo. Propozycja dla tych, którzy nie wyjadą nad morze, a chcieliby być kapitanem statku albo piratem. Budujemy łódki. Potrzebny jest kawałek kory (nie odrywamy z drzewa, na pewno znajdziemy na ziemi). Do tego przyda się wykałaczka lub niewielki patyk, który posłuży za maszt. Żeby nasz okręt był w pełni ekologiczny zrywamy z drzewa lub krzewu jeden dorodny liść (jeżeli nie złamiemy gałęzi i zerwiemy ostrożnie jeden lub dwa liście to drzewu nie stanie się nic złego). Z liścia zrobimy żagiel. Montowanie łodzi jest bardzo proste. Wykałaczkę wbijamy w korę. Patyk można przylepić gumą do żucia. Liść nadziewamy na patyk w dwóch miejscach i gotowe. Szukamy odpowiedniego miejsca (dzieci do wody wchodzą tylko pod opieką osób starszych). Jeżeli w pobliżu mamy strumyk to rozgrywamy zawody, która łódka szybciej popłynie. W basenie lub oczku wodnym możemy urządzić bitwę morską. To tylko kilka pomysłów na to, jak spędzić fajnie wakacyjny czas poza domem z dala od komputera.


Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych