Zamknij

Lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych

1. Rzeźba w drewnie (kl. IV-VI)
Rzeźba to jedna z najpopularniejszych dziedzin rękodzieła ludowego. Jak przygotowuje się drewno? Jak wygląda warsztat pracy rzeźbiarza? Jakie narzędzia są niezbędne do pracy? Tego wszystkiego dowiesz się uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez twórcę ludowego. Każdy uczestnik własnoręcznie wykona
i pomaluje pracę rzeźbiarską.
2. Ceramika
Glina od dawnych czasów miała bardzo szerokie zastosowanie. Lepiono z niej naczynia użytkowe takie jak garnki czy misy. Ponadto, glina była i jest materiałem, z którego tworzy się różne ozdoby takie jak koraliki, zawieszki, figurki. Każdy z uczestników warsztatów pozna techniki lepienia i wypalania gliny oraz własnoręcznie wykona kilka form ceramicznych.
3. Od ziarenka do bochenka
O tym, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe opowiemy na lekcji. Na zajęciach można spróbować samodzielnie pozyskać mąkę oraz uformować bułkę z ciasta drożdżowego, która zostanie wypieczona.
W trakcie lekcji proponujemy film pt. „Kto ma żytko, ten ma wszytko”.
4. Wyrób kwiatów z bibuły
Ponure, ciemne wnętrza chałup zdobiły bibułowe kwiaty, które „kwitły” przez cały rok. Ozdabiano nimi „święte kąty”, bukiety ustawiano na stole.
Na lekcji dzieci poznają ciekawe wzory kwiatów oraz technikę ich wykonania. Każdy uczestnik pod kierunkiem instruktora wykona kolorowy bukiet kwiatów.
5. Od rośliny do tkaniny (kl. IV-VI)
Produkcja tkanin była powszechnie znana wśród kobiet wiejskich. Potrafiły one przygotować
surowiec oraz posługiwać się narzędziami tkackimi. Jedną z roślin dostarczających
surowiec – przędzę - na tkaniny był len. W trakcie lekcji proponujemy: film „Od rośliny do
tkaniny”, pozyskiwanie włókna lnianego przy użyciu tradycyjnych narzędzi, tkanie na ramkach.

6. Lekcja kaligrafii
Celem lekcji są ćwiczenia udoskonalające technikę pisania. Uczniowie dowiedzą się - co to jest kaligrafia, czym pisali nasi pradziadkowie, skąd się biorą kleksy i co zrobić, aby nasze pismo było sztuką. Do lekcji dołączony jest zeszyt edukacyjny, w którym dzieci będą ćwiczyły pisanie stalówką i atramentem.
7. Gałganiane zabawki
Konika na biegunach, drewniany samochód, pluszowego misia, stary wózek i kołyskę dla lalek,
te i inne zabawki mogą oglądać uczestnicy lekcji. W trakcie zajęć dzieci wykonują szmacianą lalkę, którą zabierają do domu.
8. Z kufra prababci – czyli strój i tkanina regionu radomskiego
Na lekcji można dowiedzieć się, co nasze prababki przechowywały w kufrach. Uczestnicy zajęć mogą oglądać i dotykać tkanin oraz przymierzać elementy garderoby. Do lekcji dołączone są materiały dydaktyczne: zeszyt edukacyjny o tkactwie i stroju ludowym, składanka do ubierania modeli w stroje ludowe.
9. Powitanie wiosny (marzec)
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia zwyczajowo topimy kukłę
w Radomskiem zwaną Marzanną. Na zajęciach opowiemy jak kiedyś wyglądał tradycyjny obrzęd pożegnania zimy i powitania wiosny. Wyjaśnimy kim była Marzanna oraz czym był Gaik Zielony. Pokażemy jak własnoręcznie wykonać kukłę Marzanny, oraz jak ozdobić Gaik.
10. Pisanki wielkanocne
W zdobnictwie i zwyczajach świątecznych ważne miejsce zajmowały ręcznie wykonane pisanki. Na lekcji dowiesz się jak wyglądała tradycyjna pisanka radomska, jakie były najpopularniejsze motywy dekoracyjne i jaką techniką ją zdobiono. Każdy uczeń wykona własnoręcznie pisankę tradycyjną techniką.
11. Wielki Post i Wielkanoc
Post zwany Wielkim jest wprowadzeniem do liturgii obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Na lekcji opowiemy o zwyczajach ludowych, tradycjach związanych z Wielkim Postem i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy uczeń będzie mógł wykonać tradycyjną palmę radomską.
12. Święta Katarzyna i Święty Andrzej
Lanie wosku przez klucz, ustawianie butów, losowanie karteczek to tylko nieliczne z wróżb, które pod patronatem Św. Katarzyny i Św. Andrzeja pomogą nam odczytać przyszłość.

13. Legenda o Świętym Mikołaju (kl. I - III)
Dzieci poznają postać Świętego Mikołaja oraz mity i legendy z nim związane, wykonują pracę plastyczną „ List do Świętego Mikołaja”. Na wszystkich uczestników czeka słodka niespodzianka.
14. Wigilia i Boże Narodzenie
Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. O zwyczajach, obrzędach i tradycjach świątecznych opowiemy na lekcji. Dzieci będą mogły wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe.
15. Skąd jestem, skąd jesteś (kl. IV-VI)
Celem lekcji jest rozbudzanie patriotyzmu lokalnego, miłości do „małej ojczyzny”, przybliżenie dzieciom historii miasta, prezentacja placówek kulturalnych, zabytków miejskich, przyrody i ekologii. Do lekcji dołączony jest zeszyt ćwiczeń.
16. Higiena naszych przodków (kl. IV-VI)
Celem lekcji jest popularyzowanie pojęcia higieny, przybliżenie informacji historycznych związanych z higieną wśród społeczności wiejskiej. Na lekcji porozmawiamy o rozwoju urządzeń i narzędzi pozwalających na przestrzeganie higienicznego życia. Każdy uczestnik zajęć otrzyma zeszyt edukacyjny zawierający: fotografie, krzyżówki oraz informacje dotyczące higieny osobistej naszych przodków.
17. Biżuteria ludowa (kl. IV - VI)
Biżuteria ludowa pełniła różne funkcje, przede wszystkim zdobiła ubiór odświętny, była także rodzajem talizmanu czy pamiątki. Na lekcji przedstawimy obszary na terenie Polski, na których dominowała moda na określony typ biżuterii. Opowiemy o naszyjnikach i ozdobach do naszyjników. Każdy uczestnik własnoręcznie wykona sznur korali.
18. Wycinankarstwo
Wycinanki ludowe należały do dziedziny zdobnictwa wnętrza. W jakich regionach Polski występowały? Czym je wykonywano? Jakie przyjmowały formy i kształty? O tym opowiemy podczas zajęć bogato ilustrowanych kolorowymi wycinankami. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają wycinankę.

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych