W niedzielę, 23 października 2011 r. w zwoleńskim Domu Kultury już po raz 28 odbyła się Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych.
W niedzielę, 23 października 2011 r. w zwoleńskim Domu Kultury już po raz 28 odbyła się Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych. Organizatorami tegorocznego przeglądu byli: Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia, Dom Kultury w Zwoleniu oraz Bogusława Jaworska, burmistrz miasta Zwolenia.
Przy suto zastawionych stołach spotkali się twórcy ludowi regionu radomskiego, prezentujący przygotowane przez siebie gawędy, wiersze i piosenki, a także zaproszeni goście oraz miłośnicy kultury ludowej. Wystąpienia konkursowe oceniało jury w składzie: Adolf Krzemiński - regionalista, przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, Stefan Rosiński - folklorysta, etnograf, muzeolog, Wacław Kuś - Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego oraz Joanna Tęcza - instruktor folkloru Domu Kultury w Zwoleniu. Tegoroczna biesiada przyciągnęła rekordową jak do tej pory liczbę uczestników, a w samym konkursie wzięło udział ponad 70 twórców – gawędziarzy, śpiewaków, muzyków oraz poetów. Podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku nie zabrakło również dzieci i młodzieży.
Głównym celem biesiady jest ochrona przed zanikaniem autentycznego gawędowania, śpiewu i poezjowania, czyli kultywowanie tradycji i umacnianie tożsamości narodowej . Ma ona ogromne znaczenie dla popularyzowania samorodnej twórczości ludowej oraz pielęgnowania i rozwój tradycyjnej kultury ludowej.
Podczas obrad jury w Małej Galerii Domu Kultury odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego FOTO LATO 2011, którego organizatorem jest Dom Kultury w Zwoleniu. Jury tegorocznej edycji konkursu oceniało ponad 100 propozycji, zgłoszonych przez 21 osób. Ich prace będzie można oglądać w Domu Kultury w Zwoleniu do końca roku.
Podczas tegorocznej biesiady w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury
w Zwoleniu odbyło się również otwarcie jubileuszowej wystawy „Jest”, prezentującej twórczość Barbary Polakowskiej. Barbara Polakowska, która jest wiceprezesem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP obchodzi w tym roku 30-lecie pracy twórczej. Od kilkunastu lat jest związana z Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie odpowiada za dokumentację fotograficzną unikatowych tradycji tego regionu w architekturze i zwyczajach ludowych. Wystawę Barbary Polakowskiej w zwoleńskim domu kultury oglądać będzie można do końca listopada.
Tegoroczną biesiadę uświetnił koncert Kapeli Kurpiowskiej „Kurpianka”, która w Sali widowiskowej Domu Kultury zaprezentowała tradycyjne melodie i tańce Kurpiowszczyzny, a także inne melodie ludowe, biesiadne i okolicznościowe.
Po koncercie Adolf Krzemiński, przewodniczący jury ogłosił długo wyczekiwane wyniki konkursu. Laureatami pierwszych nagród zostali:
· w kategorii gawędziarzy: Michalina Bilska ze Zbożennej,
· w kategorii poetów: Zofia Kucharska z Kozienic,
· w kategorii śpiewaków: Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich,
· w kategorii muzyków równorzędne nagrody zdobyli: Zdzisław Kwapiński, Józef Tkaczyk, Adam Mazurkiewicz, Józef Wyrwiński i Stefan Dziubiński.
Fundatorami nagród w tegorocznym konkursie byli: Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Bogusława Jaworska, Burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański, Starosta Powiatu Zwoleńskiego, Ilona Jaroszek, Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Zbigniew Kuźmiuk, poseł na Sejm RP, Ewa i Bartosz Dorociak, Firma DOROCIAK z Wilkowa, Młodzi Ludowcy PSL Powiatu Zwoleńskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego oraz Dom Kultury w Zwoleniu. Wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom biesiady dokonali sponsorzy, ich przedstawiciele oraz goście honorowi.
Organizatorzy biesiady zadbali również o doznania kulinarne racząc przybyłych gości potrawami ludowymi. W menu pojawiły się pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, kapusta z kartofli, chleb ze smalcem i ogórkami kiszonymi, golonka, schab zapiekany z warzywami a na deser ciasta drożdżowe, szarlotka i piernik. Potrawy przygotował Zespół Gotardowie działający przy zwoleńskim Domu Kultury.
Paulina Biesel