W Muzeum Krajoznawczym w Łucku na Ukrainie 28 maja 2010 roku otwarto zorganizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej wystawę \"Chopin, bracia Kolbergowie, inspiracje\". W Lucku wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia.
W Muzeum Krajoznawczym w Łucku na Ukrainie 28 maja 2010 roku otwarto zorganizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej wystawę "Chopin, bracia Kolbergowie, inspiracje". W Lucku wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia.
Uroczyste otwarcie wystawy zostało poprzedzone rozstrzygnięciem Konkursu dla młodzieży ukraińskiej. Uczniowie z I Muzycznej Szkoły w Łucku im. Fryderyka Chopina zaprezentowali utwory wielkiego kompozytora. Obecni mogli posłuchać narodowych przyśpiewek w wykonaniu Gani Pawliaszik ze wsi Widrici.
Wystawa jest pokłosiem konkursu plastycznego „Wizerunek Fryderyka Chopina i braci Kolbergów” ogłoszonego wśród młodzieży i twórców ludowych w Polsce i na Ukrainie.
Jest to opowieść o Fryderyku Chopinie oraz braciach Kolbergach, którzy byli sąsiadami – o ich fascynacjach, muzyce i dalszych losach. Fryderyk Chopin i jego muzyka wywarła niezatarty wpływ na twórczość i dorosłe życie Kolbergów. Zafascynowani osobowością oraz muzyką wielkiego pianisty odegrali niezwykle ważną rolę w budowaniu jego biografii. Chopin wpłynął na zainteresowania Kolbergów oraz kształtowanie ich osobowości.
Prace plastyczne, zdjęcia, kopie dokumentów pokazują wzajemne związki przyjaźni pomiędzy dwoma ważnymi dla Polski i kultury światowej rodami Chopinów i Kolbergów. Rody te na początku XIX wieku należały do intelektualnej elity będącej pod zaborami Polski. Tak Fryderyk Chopin jak i Oskar, Wilhelm i Antoni Kolbergowie poświęcili swój talent i życie na promowanie kultury narodu polskiego. Rozumieli, że zachowanie tradycji jest ważne dla istnienia zniewolonej Ojczyzny.
Prace konkursowe twórców ludowych oraz młodzieży pozwoliły na utworzenie łącznika pomiędzy kulturami – tej sprzed 200 lat i obecnej kultury ludowej, która była źródłem fascynacji zarówno dla Chopina jak i Kolbergów.
Autorzy wystawy podkreślili rolę jaką Oskar Kolberg odgrywa w nauce i kulturze Ukrainy. Na wystawie pokazano wydane drukiem wyniki badań naukowych nad folklorem Wołynia, jakie w połowie XIX wieku prowadził ten wielki badacz.
Nekrolog żałobny Oskara Kolberga dla Fryderyka Chopina był źródłem inspiracji dla twórców wystawy. Oskar Kolberger napisał: „A teraz, kiedy ostatnia nić wiążąca go do życia pękła, a struny jego arfy zamilkły na zawsze, czyliż znikąd dla nas pozostałych nie zejdzie pociecha? Czyliżby ten cudowny zdrój muzyki miał wyschnąć bezpowrotnie? - Nie! bo ulatując ku krainie, do której za życia wzdychał, jako promienny ślad po sobie rzucił z wieńca swego garść kwiatów na tę ziemię, sobie ku chwale, a nam ku osłodzie. Do nich więc, do nieśmiertelnych dzieł jego niech się zwróci, kto teraz ulgi w smutku pragnie; niechaj zasiędzie do fortepianu, niech otworzy księgę jego zadumań, a za dźwiękiem instrumentu każda nuta odpowie mu: Zaprawdę, przyjacielu, porzuć tę żałobę - Chopin nie umarł!”
Słowa Kolberga okazały się prorocze. Chopin nie umarł, gdyż dzięki swojej muzyce sławi Polskę i jej kulturę na całym świecie do dnia dzisiejszego.
Wystawa to część projektu „Chopin a Kolbergowie – wizerunek pianisty”, realizowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Fryderyk Chopin 2010 – Promesa”. Projekt otrzymał Patronat Honorowy Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka.
Wystawa została zrealizowana przy współpracy z Muzeum Krajoznawczym w Łucku, Stowarzyszeniem Kultury Polskiej na Wołyniu, im. Ewy Felińskiej oraz Wydziałem Kultury i Turystyki Wołyńskiej Administracji Obwodowej. Projekt cieszy się poparciem Konsulatu RP w Łucku.
Anna Wójcik
Dofinansowano
ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego