Tomasz Dzikowski, Muzeum Wsi Radomskiej na Retro Show w Szreniawie

Dnia 26 września w Szreniawie, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, odbyła się ósma już edycja jesiennej imprezy „Retro Show”. Organizowane od roku 2003 pokazy zabytkowych ciągników sukcesywnie przyciągają coraz więcej publiczności, rośnie też liczba maszyn prezentowanych przez indywidualnych kolekcjonerów zrzeszonych w klubie „Traktor i Maszyna” z Wilkowic. Swoje eksponaty prezentują oczywiście także gospodarze. Muzeum Wsi Radomskiej uczestniczy w „Retro Show” od roku 2005, prezentując ciągniki SAM ze swej jedynej w Polsce kolekcji. Budowane indywidualnie przez rolników SAM-y są już zabytkami techniki rolniczej, a ich niepowtarzalne cechy konstrukcyjne i swoisty urok techniczny nieodmiennie budzą zainteresowanie publiczności. Na tegoroczne pokazy przywieźliśmy trzy maszyny. Dwie z nich, to tegoroczne nabytki, przy czym jest wśród nich SAM najstarszy w kolekcji oraz najmłodszy; ten pierwszy został skonstruowany w roku 1959, drugi – w 2004. Pokazane obok siebie, znakomicie ilustrują zróżnicowanie chłopskiej myśli technicznej, talentów i możliwości wykonawczych. Ciągnik najstarszy został zbudowany w Cezarówce Dolnej (dziś dzielnica Jaworzna) przez rolnika a zarazem górnika, niegdyś maszynistę na głównym szybie zjazdowo-wydobywczym w kopalni węgla kamiennego „Bierut”. Jest przykładem konstrukcji przemyślanej, na wysokim poziomie technicznym i wykonanej z niezwykłą wręcz starannością. Ciągnik najmłodszy, który swemu wykonawcy służył zaledwie sześć lat, pochodzi z Olszewa Węgorzewskiego, małej wsi leżącej w województwie warmińsko-mazurskim. W tamtej okolicy SAM-ów nie spotyka się i konstrukcja ta, wykonana przez rolnika użytkującego aż 24 ha jest okolicznym rarytasem. Jako eksponat – jest to specjalnie nabyty do kolekcji przykład rozwiązań prymitywnych, wykonany z przypadkowych złomowanych materiałów. W uproszczonym układzie napędowym brak typowego sprzęgła, w jego roli występuje napinacz paska klinowego, który przenosi napęd z silnika. Silnik zaś, o mocy 7 KM, pochodzi z łodzi rybackiej z jeziora Niegocin. Polecamy filmik z udziałem tego ciągnika, który nakręcił syn wykonawcy i umieścił w serwisie YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=G8l4w1mX954
Trzeci zaprezentowany w tym roku SAM, to maszyna pochodząca z Bilczy k. Kielc, wykonana wspólnym wysiłkiem przez rolnika i kowala w roku 1963, która została później odwzorowana w kilkudziesięciu podobnych egzemplarzach zbudowanych przez rolników z okolicznych wsi.
Dzięki uprzejmości gospodarzy, radomskie eksponaty jechały na początku pokazowej kawalkady. Otwierała ją najstarsza i niezwykle cenna maszyna – parowa lokomobila samobieżna H. Cegielskiego z roku 1919, ze zbiorów Muzeum w Szreniawie. Tuż za nią podążał SAM z Jaworzna, opatrzony banerem z logo Muzeum Wsi Radomskiej i pozostałe nasze traktory. Dalszą grupę stanowiło blisko 40 ciągników różnych marek i roczników, z takimi ciekawostkami jak sprowadzony z Argentyny Lanz Bulldog HR8, z czytelnymi znakami dystrybutora maszyn rolniczych z Buenos Aires (własność prywatnego kolekcjonera), czy prototyp Ursusa C 342 z pocz. lat 60. – konstrukcja, która nigdy nie weszła do produkcji, więc zaprezentowany ciągnik z kolekcji w Szreniawie jest jedynym takim egzemplarzem na świecie.
Owocnie zapowiada się dalsza współpraca naszych placówek. Rozmowy z dyrekcją Muzeum w Szreniawie i z prezesem Klubu „Traktor i Maszyna”, panem Rafałem Samelczakiem, przyniosły deklarację wspólnego zorganizowania podobnych pokazów w Muzeum Wsi Radomskiej, a Szreniawa obiecała użyczyć nam swej lokomobili.