Chałupy w Goszczewicach budowane były na rzucie wydłużonego prostokąta w tradycyjnej konstrukcji zrębowej z krokwiową więźbą dachową i dachem dwupołaciowym. Posiadały półtoratraktowy układ rozplanowania, w którym izby zajmowały całą szerokość budynku natomiast z sieni wydzielano izbę kuchenną lub komorę.
(powiat przytycki)
b) pod wspólnym dachem z chałupą znajduje się kilka budynków gospodarczych, często o różnej konstrukcji ścian (obora,szopa .”[1]
Warto dodać, że w omawianej zagrodzie znajduje się jeszcze wolno stojąca stodoła drewniana oraz wspomniana już murowana obora.
Wiemy jednak, że mógł on powstać na przełomie lat 50. i 60. XX w. Wiemy także, że chałupa została wyremontowana, po tym jak
w latach 70. spalił się na niej dach. Odnośnie rozplanowania wewnętrznego widzimy, że chałupa ma nieco bardziej zorganizowaną przestrzeń od prezentowanej wcześniej chałupy. Wynika to z ustawienia pieca, którego ściana grzewcza, a przede wszystkim czeluść pieca chlebowego tworzy ścianę oddzielającą izbę od kuchni. Chałupa składa się z izby, sieni, kuchni i komory. Jest to dom symetryczny, szerokofrontowy, półtoratraktowy.
Zupełnie inny układ spotykamy w chałupie zbudowanej w 1959 roku. Jest to duży budynek zbudowany w drewnianej konstrukcji zrębowej z dachem dwupołaciowym. Jego wymiary to 15m x 6m. Takie rozmiary umożliwiły ulokowanie dwóch obszernych izb, a także ogromnej kuchni. Jest także sień i komora.
Mimo, że urządzenia ogniowe są bardzo rozbudowane to warto zwrócić uwagę, że jedna izba nie sąsiaduje bezpośredni z żadną ścianą grzewczą pieca. Była to istotna wada tego typu układów rozplanowania. Należy pamiętać o tym, że układy wywodzące się z chałup centralnych posiadają właśnie tego typu ograniczenia. Amfiladowy układ pomieszczeń pozwalał na ogrzanie tylko dwóch izb. W tym przypadku mamy do czynienia z chałupą szerokofrontową, asymetryczną, jednotraktową. Chałupa ta jest dosyć ciekawa przede wszystkim z tego względu, że posiada dużą powierzchnie użytkową, co w przypadku chłopskich domostw nie było zbyt częste. Warto dodać, że w domu tym mieszkała rodzina, która gospodarowała na 30 ha ziemi.
Bardzo skromna jest chałupa z 1950 r. Chałupa była przeniesiona do Goszczewic spod Przysuchy. Dom ten pierwotnie miała jedną izbę, komorę i sień a na początku lat 70. do chałupy została dobudowana z pustaków izba.
Rodzina tu mieszkająca gospodarowała na 3,30 ha ziemi. Pierwotny kształt budynku reprezentował jeden z najprostszych układów rozplanowania, ,a mianowicie sień z wydzieloną komorą oraz izbą. Mamy więc tu do czynienia z chałupą półtoratraktową, szerokofrontową, asymetryczną. Podsumowując nasze rozważania możemy stwierdzić, że chałupy chłopskie, które przetrwały do czasów współczesnych budowane były w pierwszych dekadach powojennych. Budowane były na rzucie wydłużonego prostokąta w tradycyjnej konstrukcji zrębowej z krokwiową więźbą dachową i dachem dwupołaciowym. Posiadały półtoratraktowy układ rozplanowania, w którym izby zajmowały całą szerokość budynku natomiast z sieni wydzielano izbę kuchenną lub komorę. Niemal we wszystkich przypadkach z czasem następowały modernizacje tych budynków, które polegały m.in. na zmianie pokrycia dachowego czy też zmianie funkcji urządzeń ogniowych (likwidacja pieców chlebowych).