W dniach 21-22 sierpnia 2010 w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się festyn rodzinny utrzymany w konwencji archeologii eksperymentalnej zatytułowany „Królewskie Łowy”.
W dniach 21-22 sierpnia 2010 w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się festyn rodzinny utrzymany w konwencji archeologii eksperymentalnej zatytułowany „Królewskie Łowy”. W ciągu ostatnich kilkunastu lat „żywe” lekcje historii stają się coraz popularniejszą formą propagowania wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Przedsięwzięcia o takim charakterze dają niepowtarzalną możliwość empirycznego poznania dokonań kultury materialnej oraz duchowej naszych przodków, będących wspólnym dziedzictwem.
Region radomski posiada dwa niepodważalne związki z bitwa grunwaldzką. Pierwszy z nich to wybudowany w Kozienicach most łyżwowy. Most, którego budowę utrzymano w tajemnicy przed Zakonem, niewątpliwie przyczynił się do realizacji śmiałego założenia strategicznego króla Jagiełły. To dzięki niemu udało się w szybki sposób przenieść ciężar działań zbrojnych na tereny państwa zakonnego co dało stronie polskiej przewagę zaskoczenia. Relacja Jana Długosza o tym wydarzeniu brzmi następująco: „Nakazuje nadto zbudować most spoczywający na łodziach, nigdy przedtem nieoglądany, a jego budowę powierzył król Władysław staroście radomskiemu Dobrogostowi Czarnemu z Odrzywołu, szlachcicowi herbu Nałęcz. Budował zaś ten most w Kozienicach na koszt króla potajemnie pewien znakomity mistrz Jarosław i cała zima zeszła na jego budowie”.
Puszcza Kozienicka (ówczesna Radomska) posłużyła także za główne zaplecze aprowizacyjne dla polskiej armii. Jesienią 1409 roku rozpoczęto z rozkazu króla Jagiełły wielkie polowanie. Upolowaną zwierzynę porcjowano, solono i składowano w beczkach. Na potrzeby armii pozyskiwano też duże ilości ziół oraz miodu z puszczańskich barci. Doceniając wysiłek miejscowej ludności, król Jagiełło zezwolił mieszkańcom kilku wsi puszczańskich na korzystanie z przywilejów królewskich.
Tematem przewodnim festynu będą: metody polowania w Polsce na początku XV wieku, sposoby przygotowania żywności, rzemiosło związane z łowiectwem oraz życie obozowe. Zaprezentowane zostaną techniki łowieckie z użyciem broni strzeleckiej, miotanej oraz białej, techniki z użyciem ptaków drapieżnych i psów myśliwskich, a także techniki wykorzystujące improwizowane pułapki. Podczas festynu odwiedzający muzeum będą mogli zapoznać się ze średniowiecznymi metodami przygotowania i przechowywania żywności, a także spróbować specjałów kuchni myśliwskiej. Dopełnieniem przedsięwzięcia będą pokazy rzemiosła związanego z myślistwem takie jak: wyrób łuków i strzał, produkcja metalowych elementów broni myśliwskiej, produkcja wyrobów z kości, rogu i skóry. Wszystko to odbywać się będzie w barwnej scenerii XV-wiecznego obozu wojskowego.
Festyn składał się będzie z czterech integralnych modułów. Będą to:
1. Moduł historyczny, nawiązujący do tradycji turniejów rycerskich w średniowiecznej Europie. Moduł ten ma być formą „żywej” lekcji historii. Zwiedzający będą mogli zobaczyć obóz rycerski datowany na przełom XIV
i XV wieku. W polu turniejowym odbędą się konne i piesze pokazy sprawnościowe oraz przedstawienia scenek rodzajowych. W ramach pokazów konnych odbędzie się pokaz sprawności jeździeckiej, pokaz łucznictwa konnego oraz pokaz walki turniejowej na kopie. W ramach pokazów pieszych odbędą się walki inscenizowane. Zwiedzający będą mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, a także w rzucie włócznią czy toporem. Na wyznaczonych stanowiskach odbędą się warsztaty rzemieślnicze. Kolejną atrakcją będzie występ zespołu tańca dawnego, który poprowadzi także warsztaty dla chętnych. Finałem dnia będzie pokaz sprawności bojowej.
2. Moduł myśliwski, który będzie bezpośrednim nawiązaniem do polowania ogłoszonego przez króla Władysława Jagiełłę na potrzeby wielkiej wojny z Zakonem. Zwiedzającym przedstawione zostaną różne metody pozyskiwania żywności. Niektóre z nich, ze względu na swoją zachowawczość, będą miały formę otwartych warsztatów archeologiczno-etnograficznych. Pokazy etnograficzne poprzedzone zostaną wstępem merytorycznym.
3. Moduł edukacyjno – rozrywkowy skierowany będzie dla odbiorców w różnym przedziale wiekowym. Dla najmłodszych przygotowane zostaną gry i zabawy zręcznościowe oraz konkursy z nagrodami. Odbędzie się także koncert muzyczny. Finałem dnia będzie występ teatru ognia.
4. Moduł kulinarny, którego najważniejszym elementem będą średniowieczne pokazy kulinarne. Na przygotowanym stanowisku zademonstrowane zostaną: proces powstawania pieczywa oraz wędzenia ryb. Dopełnieniem tej części będą różne warianty poczęstunku dostępnego dla zwiedzających.
Tomasz Jankowski