Założeniem merytorycznym projektu jest opracowanie dorobku artystycznego twórców ludowych współpracujących z radomskim skansenem. Motywacją dla Działu Kultury Wsi Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu była bezinteresowna chęć pomocy samym ludziom, którym rozwijanie swych pasji niejednokrotnie nadaje sens życiu.
Założeniem strony jest przypomnienie, że gros z nich ma nikłe możliwości zapoznania szerszego audytorium ze swym dorobkiem, zdolnościami i inspiracjami. W szerszej perspektywie zaś projekt stara się przysłużyć kulturze ludowej i narodowej.
Praca artystów nieprofesjonalnych jest współcześnie niedoceniana i banalizowana, zwłaszcza w porównaniach ze sztuką oficjalną czy nowoczesną. Dlatego też inicjatywa promuje i popularyzuje materialne i duchowe aspekty dziedzictwa wsi, pośrednio ułatwiając twórcom prezentację i zbyt towarów. Jednocześnie nie tylko pomaga w zrozumieniu przeszłości, ale także kieruje uwagę na konkretnego wytwórcę z całym bagażem jego doświadczeń kulturowych, sytuacją życiową i pełnioną rolą społeczną.
Trzeba podkreślić, że funkcjonowanie strony nie jest sztucznym podtrzymywaniem zjawisk, które należą już tylko do przeszłości. Dawne umiejętności i stosowane wzory są bowiem przetwarzane i przystosowywane do zmieniającej się rzeczywistości. Tradycyjne motywy tworzone w dobie ery medialnej przechodzą swoistą ewolucję. Spontaniczna ekspresja i inwencja twórcza artystów skłania do korzystania z nowych form, materiałów i narzędzi. Projekt podnosi kwestię wysiłku twórczego realizowanego w nowych warunkach kulturowych.
W zamierzeniu strona ma na celu stworzenie sytuacji, w której twórczość ludowa jest nadal dostrzegalna i dyskutowana na szerokim forum społecznym, aspiruje do poszerzania horyzontów użytkownika poprzez wpływanie na jego sposób myślenia o historii i drugim człowieku. Mamy nadzieję, że powstanie strony pozwoli dostrzec w dziełach ludowych atrakcyjność i inspirację.
W tym miejscu należy podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sejmikowi Województwa Mazowieckiego za aprobatę i przychylność dla innowacyjnego pomysłu. Podziękowania za okazaną pomoc kierowane są także do pracowników Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Skansenu Wsi Kieleckiej w Tokarni i Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz autorów projektu, którymi są pracownicy merytoryczni Muzeum Wsi Radomskiej: Tomasz Dzikowski, Ewa Gacka, Justyna Górska-Streicher, Tomasz Jankowski, Katarzyna Markiewicz, Marcin Stańczuk.