O godzinie 9 oficjalnego otwarcia dokonała pani Bogusława Jaworska ? Burmistrz Miasta Zwolenia, a następnie przy suto zastawionych stołach przygotowanych przez panie z Zespołu Obrzędowego Gotardowie rozpoczęły się prezentacje konkursowe
O godzinie 9 oficjalnego otwarcia dokonała pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Miasta Zwolenia, a następnie przy suto zastawionych stołach przygotowanych przez panie z Zespołu Obrzędowego Gotardowie rozpoczęły się prezentacje konkursowe. Jury w składzie: Adolf Krzemiński – regionalista, przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, przewodniczący jury; Elżbieta Staniszewska – etnograf, wykładowca Uniwersytetu Radomskiego; Stefan Rosiński – folklorysta, etnograf, muzeolog, przysłuchiwało się przygotowanym prezentacjom. Biesiadę poprowadziła Joanna Tęcza, instruktor folkloru DK i kierownik Zespołu Gotardowie. Do udziału w biesiadzie zaproszonych zostało 69 twórców, zgłosiło się 66 osób, w tym 4 dzieci.
Biesiada to wydarzenie kulturalne, popularyzujące folklor. Jest to również spotkanie, podczas którego twórcy wymieniają się doświadczeniami, chwalą osiągnięciami. Głównym cel jest ochrona, kultywowanie tradycji i umacnianie tożsamości narodowej.
Biesiadzie towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw - W Galerii Fotografii i Plastyki DK otwarta została wystawa Jerzego Mazura, zaś w Małej Galerii wystawa pokonkursowa X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Foto Lato. Laureatom wręczone zostały nagrody i dyplomy.
W trakcie obrad jury dla uczestników biesiady wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca Gnieździska, który zaprezentował folklor ziemi świętokrzyskiej. Publiczność mogła również podziwiać pokaz tańca ludowego w wykonaniu Joanny Tęczy i niezawodnego Zdzisława Kwapińskiego, który na biesiadzie przygrywał do tańca, śpiewał i tańczył.
Po koncercie głos zabrał Wacław Kuś, Przewodniczący TMMZ im. Jana Kochanowskiego i wręczył w podziękowaniu za wieloletni wysiłek w organizację i wsparcie finansowe Biesiady dyplomy uznania.
Wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom biesiady dokonali fundatorzy nagród. Laureatami w kategorii śpiew zostały panie: Krystyna Gaca z Przystałowic Małych, Barbara Kietlińska z Gałek Rusinowskich, Franciszka Markiewicz z oraz Jadwiga Nowak z Ostałówka i Maria Pęzik z Gałek Rusinowskich.
W kategorii gawędziarzy główne nagrody zdobyły: Krystyna Ciesielska z Rusinowa, Michalina Bilska ze Zbożennej i Józefa Siwiec z Gałek Rusinowskich.
W kategorii poetów laureatką została Zofia Kucharska z Kozienic.
W kategorii muzyków: Józef Wyrwiński z Korzyc, Janina Urbanek z Przyłęka, Józef Tkaczyk z Ostałówka, Zdzisław Kwapiński z Radomia i Ewelina Dąbrowska z Radomia.
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika Biesiady otrzymała Julia Siewierska z Gliny.
Nagrody uznania otrzymały również kierowniczki zespołów: Sobótka, Grabowianki, Łaguszowianki i Sycyna przyznane przez Forum Młodych Ludowców, które wręczyła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia.
Fundatorami nagród byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Kuźmiuk, Poseł RP; Bogusława Jaworska, Burmistrz miasta Zwolenia; Waldemar Urbański, Starosta Zwoleński; Józef Dubil, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu; Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego; Ilona Jaroszek - Nowak, Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.