Jak co roku w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie zaczyna się jarmark koński zwany zwyczajowo ?Wstępami? , w tym przypadł na 15 - 16 lutego.
Jak co roku w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie zaczyna się jarmark koński zwany zwyczajowo „Wstępami” , w tym przypadł na 15 - 16 lutego. Obecnie wydawać się może, że jarmark przybiera bardziej charakter festynu ludowego, gdzie w tradycyjnej Alei Twórców Ludowych wystawiają swoje wyroby użytkowe, ozdobne oraz zabawki rzeźbiarze, garncarze, wikliniarze, bednarze, kowale. Coraz więcej jest straganów oferujących różnoraki sprzęt oraz kramy odpustowe. W dużej mierze sprzedawane są maszyny rolnicze, ciągniki oraz urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Przez cały czas trwania jarmarku na „Estradzie Folkloru” występowały kapele, zespoły ludowe oraz śpiewacy z różnych regionów Polski.
Swoje wyroby kulinarne prezentują kuchnie regionalne, piekarze kuszą bochnami pachnącego chleba a masarze swoimi wyrobami wędliniarskimi.
Oczywiście prym jeszcze wiodą wyroby związane z końmi, znajdują się tu bryczki, sanie, uprzęże, ogłowia, siodła i wiele różnych akcesoriów służących do powożenia jazdy wierzchem oraz hodowlą koni.
Można odnieść wrażenie, że to właśnie imprezy towarzyszące oraz handel pomału wypierają targ koński, który niegdyś był priorytetowy a cała reszta tylko otoczką. Widoczne jest natomiast, że koni z roku na rok jest coraz mniej.
Odbył się również II Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych oraz pokaz ułański.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowano wystawę malarstwa i grafiki pt. „Zapoznanie” autorstwa prof. Romualda Kołodzieja.
mw