Wstępy skaryszewskie w tym roku przypadają na 23 ? 24 lutego. W pierwszym dniu jest zawsze największa frekwencja oraz dzień najbardziej obfitujący w wydarzenia, drugi to ?poprawiny?, gdzie koni jest już mniej.
Wstępy skaryszewskie w tym roku przypadają na 23 – 24 lutego. W pierwszym dniu jest zawsze największa frekwencja oraz dzień najbardziej obfitujący w wydarzenia, drugi to „poprawiny”, gdzie koni jest już mniej. Wstępy to nie tylko targ koński, ale cała oprawa, jest to również promocja miasta a także możliwość zarobienia. Dużo ludzi przyjeżdża po to, aby sprzedać, kupić, nawiązać kontakty, wymienić poglądy, popatrzeć. Tak jak na każdym targu nie może również tu zabraknąć sprzedawców „mydła i powidła”
Wstępy zapoczątkował przemarsz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skaryszewa wraz z władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi pod „Estradę Folkloru”, gdzie uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Ireneusz Kumięga, zebranych gości. Przez cały czas trwania jarmarku na Estradzie występowały kapele, zespoły ludowe oraz śpiewacy i gawędziarze.
W „Alei twórców ludowych” można było nabyć wyroby z gliny, drewna, wikliny, skóry, zabawki, obrazy oraz przedmioty użytku domowego. Prym oczywiście wiodły wyroby rymarskie uprzęże, siodła, akcesoria, oraz podkowy a także bryczki i sanie. Można również nabyć maszyny i narzędzia rolnicze. Na zgłodniałych czekały stoiska z potrawami tradycyjnej kuchni regionalnej i nie tylko. Pierwszoplanowy jest oczywiście targ koński gdzie można podziwiać konie różnych maści i ras, koni wszechstronnie użytkowych pod siodło i do zaprzęgu, ras zimnokrwistych i kucyków. Po nasze konie przyjeżdżają kupcy z Włoch, Francji, Niemiec. Zakup konia poprzedza ocena wyglądu i sprawdzanie wieku konia poprzez oglądanie zębów (starcie rejestrów i ubytki w uzębieniu), oraz prezentację konia podczas biegu. Każda transakcja kończy się targowaniem o cenę z tradycyjnym „przebijaniem” dłoni o dłoń. Sporadycznie możne jeszcze spotkać przy zakupie koni zimnokrwistych z
przeznaczeniem do prac pociągowo -polowych tzw. „próbę dzielności konia” polegającą na tym, że kliku mężczyzn przytrzymuje wóz ciągnięty przez konia i im więcej osób jest w stanie przeciągnąć ludzi tym wartość jego jest większa.
Nad bezpieczeństwem zwierząt czuwały służby weterynaryjne.
Ponadto na terenie stadniny „Hubertus” odbył się II Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury można było obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Kościół w Skaryszewie” autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów, ks. Tomasza Kośli i ks. Arkadiusza Bieńka.