Pod takim tytułem odbyła się w dniu 17 listopada br. konferencja w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Pod takim tytułem odbyła się w dniu 17 listopada br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu konferencja zorganizowana przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu we współpracy z Zarządem Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Oddział w Radomiu.
Otwarcia, powitania gości i przedstawienia prelegentów dokonali organizatorzy konferencji: Pan dr inż. Andrzej Matysiak - dyrektor RDLP w Radomiu oraz Pani Elżbieta Molenda - prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu.
Odczytania pierwszego referatu pt. „Najcenniejsze gatunki owadów występujące w regionie radomskim” oraz prezentacji zdjęć dokonał Pan Marek Miłkowski – przyrodnik. Autor przedstawił poszczególne gatunki motyli chronionych jako zapylaczy roślin. Chrząszcze i ich larwy żyjące w różnych środowiskach przyczyniające się do rozkładu masy organicznej i ich znaczenie w przyrodzie. Stwierdził, że występowanie i rozwój owadów uzależniony jest od ekosystemu,w jakim przebywają. Zwrócił uwagę na potrzebę ochrony i tworzenie naturalnych warunków bytowania owadów poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych nieużytków oraz budowę zbiorników wodnych w przypadku owadów błonkoskrzydłych.
Na zlecenia Nadleśnictwa Zwoleń został przedstawiony film pt. „Tamta Strona Lasu.Nadleśnictwo Zwoleń” autorstwa Pana Sławomira Wąsika ukazujący walory turystyczno- przyrodnicze lasu i rezerwaty występujące na terenie nadleśnictwa oraz funkcje jaką pełnią poszczególne gatunki roślin i zwierząt w ekosystemie. Gatunki chronione, ich występowanie oraz sposób ochrony.
Pan Sławomir Wąsik - przyrodnik, fotograf, filmowiec, autor książek i albumów o zwierzętach przedstawił nową pozycję pt. „WILKI - eseje, Wilk – Człowiek – Przyroda”. Opowiedział o swoich doświadczeniach i przygodach ze spotkań z wilkami, zwyczajach, hierarchii w watasze, i roli jaką pełnią w przyrodzie a także zaprezentował zdjęcia jak powstała książka.
Pani Dorota Wólczyńska z ZO LOP w Radomiu przedstawiła edukację przyrodniczo- ekologiczną szkolnych kół LOP regionu radomskiego pod hasłem ”Przedszkole/Szkoła Przyjazne Środowisku”. Młodzież uczestniczyła w takich akcjach ekologicznych jak: sadzenie drzewek, organizacja festynów, warsztatów i konkursów przyrodniczych, rozwieszanie plakatów, udział w sadzeniu lasu, spotkania z ekologami, zbieranie surowców wtórnych, prezentacja zagadnień związanych z segregacją śmieci, szukanie dzikich wysypisk śmieci i udział w akcjach „Sprzątanie Świata”.
Na zakończenie odbyło się podsumowanie konkursu „Najlepiej pracujące koło LOP” oraz wręczenie nagród opiekunom szkolnych kół przez gospodarzy konferencji.