Zamknij

Na przekór Żydowi. Kapliczka przydrożna ze zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Białej w Radomiu

Na przekór Żydowi. Kapliczka przydrożna ze zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Białej w Radomiu

Jesienią 2015 r., staraniem wspólnoty parafialnej Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, odnowiona została przydrożna kapliczka ze zbiegu ulic W. Kwiatkowskiego i Białej na Glinicach.

Jesienią 2015 r., staraniem wspólnoty parafialnej Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, odnowiona została przydrożna kapliczka ze zbiegu ulic W. Kwiatkowskiego i Białej na Glinicach. W uroczystości poświęcenia wyremontowanej kapliczki wzięły udział m.in. dwie córki fundatorów tego obiektu. Rozmowa z nimi pozwoliła na zanotowanie ciekawej, dość nietypowej a przede wszystkim nieznanej dotąd historii powstania tego przydrożnego obiektu sakralnego.

Kapliczka stanowiąca przedmiot niniejszego opracowania jest niezwykle urokliwym obiektem przydrożnej architektury i pomnikiem pobożności jej fundatorów[i], ale także świadectwem historii i zabytkiem[ii], wpisanym do rejestru WKZ pod Nr 85/B/94 i datą 7.02.1994 r.[iii]

Kapliczka ta usytuowana jest w północno-wschodnim narożu skrzyżowania ulic W. Kwiatkowskiego i Białej i ukształtowana w formie czworobocznego obelisku zwieńczonego krzyżem. Posadowiona jest na planie kwadratu o boku długości 1,3 m. Składa się z prostopadłościennych: bazy i cokołu o ściętych narożach, oddzielonych od siebie poziomo płaskim gzymsem (również ze ściętymi narożami). Baza kapliczki posiada we wszystkich czterech ścianach płytkie nisze. W trzech z nich – tych widocznych z ulicy – znajdują się ryte inskrypcje, kryjące bogactwo religijnej treści[iv]:

z lewej:

MATKO·BOSKA

NIEPOKALANIE

POCZĘTA·MÓDL

SIĘ·ZA·NAMI

KTÓRZY·SIĘ·DO

CIEBIE·UCIEKAMY

od frontu:

KŁANIAMY·CI·SIĘ·PANIE

JEZU·CHRYSTE·I·BŁOGO

SŁAWIMY·TOBIE·ŻEŚ

PRZEZ·KRZYŻ·I·MĘKE·TWO

JĄ·ODKUPIŁ·ŚWIAT·KTÓRYŚ

CIERPIAŁ·ZA·NAS·RANY

SIĘ·NAD·NAM

z prawej:

FIGURE·TĄ·WYSTAWILI

NA·HWAŁĘ·BOŻĄ

MIHAŁ·I·TEOFILA

MAŁŻONKOWIE

MĄKOSY

W·MIESIĄCU·MAJU

1930 ROKUI[v]

Cokół główny kapliczki posiada w tylnej i dwóch bocznych ścianach niewielkie, prostokątne, półkoliście zamknięte płyciny. Od frontu zaś znajduje się głęboka, przeszklona wnęka o identycznym kształcie. W środku wnęki, na niewielkim podwyższeniu, znajduje się współczesna figurka Najświętszej Maryi Panny, w klasycznej ikonografii – ukazująca Ją jako Pannę Niepokalaną z wyciągniętymi w geście zaproszenia rękami, stojącą na ziemskim globie i depczącą głowę węża. U stóp Maryi znajdują się kwiaty. Kapliczkę wieńczy betonowy krucyfiks z drewnianą, dębową inkrustacją i metalową podobizną Chrystusa Ukrzyżowanego. We frontowej ścianie bazy znajdują się dwa metalowe uchwyty na flakony lub donice z kwiatami. W prawym dolnym narożu lewej bocznej ściany cokołu przymocowana jest tabliczka z tworzywa sztucznego z wygrawerowanym napisem:

RENOWACJĘ KAPLICZKI WYKONANO

Z FUNDUSZY PRYWATNYCH

JADWIGI I MARIUSZA FOGLÓW

ORAZ PARAFIAN

WYKONAWCA: TOMASZ GAWELEK

WRZESIEŃ 2015 ROKU

Kapliczka ta posiada wyokość 4,5 m. Wykonana jest z betonu, otynkowana i pomalowana na jasnobeżowy kolor z detalem uwydatnionym nieco ciemniejszym odcieniem farby[vi]. Jak już wspomniano na wstępie w 2015 r. kapliczka ta zastała poddana gruntownej renowacji. Warto w tym miejscu w kilku zdaniach omówić ten remont, gdyż jest on wzorcowym dowodem skuteczności działania i pomyślnej współpracy różnych osób i instytucji, a przy tym przykładem udanego projeku konserwatorskiego oraz kunsztu wykonawcy tej odnowy[vii]. Nade wszystko zaś – pokazuje troskę lokalnej społeczności o miejscowe dziedzictwo kulturowe, którego jednym z ważnych elementów jest opisywana kapliczka.

Inicjatywa remontu kapliczki, która znajdowała się już w bardzo złym stanie, zrodziła się w październiku 2014 r. i podjęta została przez Radę Rycerzy Kolumba Nr 15814 przy parafii NSJ w Radomiu. W inicjatywę tą włączyli się także mieszkający na Glinicach p. Mariusz i Jadwiga Foglowie. Wszelkie formalności – począwszy od uzyskania pełnomocnictwa właścicieli działki przy ul. Kwiatkowskiego 83, na której znajduje się kapliczka (sześcioro współwłaścicieli!), po niezbędną dokumentację budowlano-konserwatorską – załatwił ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ. Prace remontowe przeprowadzone zostały w ciągu miesiąca – od połowy września, do połowy października 2015 r. Wykonała je firma „GATOM” Tomasza Gawełka, pod kierunkiem arch. Jerzego Turno[viii]. Zakres robót był bardzo szeroki i kompleksowy. Ich całkowity koszt wyniósł prawie 18 tys. zł, z czego 11 tys. zł pochodziło ze środków państwa Foglów. Pozostałe koszty pokryła parafia NSJ[ix]. Uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku kapliczki miało miejsce w niedzielę 18 października 2015 r. W tym dniu, o godzinie 15,30 przy kapliczce zgromadzili się licznie (ponad 50 osób) mieszkańcy parafii NSJ oraz innych części Radomia. W uroczystości wzięły udział także żyjące córki fundatorów kapliczki – panie Genowefa Woźniak i Maria Popiel wraz z rodzinami[x]. Podczas tego spotkania modlitwa nieustannie przeplatała się z lokalną historią[xi].

A powiedzieć trzeba, że historia tego miejsca i ludzi z nim związanych jest niezwykle ciekawa. Kapliczka powstała w 1930 r. z fundacji małżonków Michała (1873-1947) i Teofili (1904-1989) Mąkosów. Fundatorzy obiektu spoczywają na cmentarzu przy ul. B. Limanowskiego w Radomiu, w kw. 3B. Na nagrobku Mąkosów znajdują się ich porcelanowe zdjęcia portretowe. Przyglądając się im widzimy osoby w sile wieku, wydawać by się mogło uwiecznione w zbliżonych latach życia. To jednak tylko złudzenie, gdyż jak widać wprost po datach urodzenia – Michał był o 31 lat starszy od swej żony Teofili! Michał Mąkosa - budowniczy kapliczki był osobą pobożną i dość zamożną – posiadał skład materiałów opałowych i dużą połać ziemi przy zbiegu ulic Białej i Kwiatkowskiego. Był bezdzietnym wdowcem, posiadającym duże poważanie w lokalnej społeczności. Dlatego też mogąca być jego córką Teofila nie wahała się wyjść za niego za mąż. Mąkosowie mieli trzy córki, z których dwie (wyżej wspomniane) żyją do dziś. W pamięci rodziny Michał Mąkosa pozostał jako niezwykle ciepły, pogodny i kochający człowiek, a przy tym osoba o wielorakich, samorodnych talentach i wielkiej kulturze osobistej. Jak wspominają jego córki – znał na pamięć całego „Pana Tadeusza” i potrafił recytować narodowy epos od dowolnie wskazanego fragmentu. Pielęgnował w rodzinie romantyczne tradycje i patriotycznego ducha. Sam wykonał skrzypce, na których grał najbliższym różne melodie, między innymi pieśni religijne i patriotyczne. Sam też, obok swojego domu, wybudował opisywaną kapliczkę. A związane było to z tym, że popadł w kłopoty finansowe, przed którymi musiał ratować się poprzez zaciągnięcie pod weksle pożyczki u Żydów. Ponieważ jego długi wciąż rosły i nie był już w stanie ich spłacić - musiał oddać Żydom swą ziemię. Z ciężkim sercem przychodziło mu jednak rozstać się z rodzinnym domem - postanowił więc wybudować przy nim kapliczkę. Kierowały nim przede wszystkim pobudki wiary, a fundacja wynikała głównie z chęci pozostawienia po sobie swoistego pomnika, ale sprawa budowy kapliczki miała też i inny kontekst. Mąkosa wiedział bowiem, że Żydzi nie będą chcieli zabrać ziemi, na której znajduje się pomnik chrześcijańskiej wiary. Zdając sobie sprawę, że miejsce oznaczone krzyżem – symbolem Chrystusa, będzie nie do zaakceptowania dla Starozakonnych, miał nadzieję, że kiedyś będzie mu dane powrócić do swej ojcowizny[xii]. Powstanie kapliczki było więc w swej genezie poniekąd na przekór Żydom i jako takie jest niewątpliwie ewenementem w skali całego miasta i jego okolic. Poprzez to kapliczka ze zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Białej stała się znamiennym pomnikiem poplątanej i trudnej historii Polski i Radomia. Historii momentami napiętego współżycia na tej ziemi dwóch narodów o zgoła odmiennej kulturze i tradycji, choć wierzących przecież w tego samego Boga...



[i] Por.: Kamieński S.Z., Kapliczki jako rzeczy pospolite. O radomskiej rzeźbie pomnikowej (część dwudziesta szósta), „Miesięcznik Prowincjonalny”, 2013, Nr 4, s. 8; Metzger R., Święci przydrożni, „Gazeta Wyborcza Radom”, 2002, Nr 280, s. 16; Puton P., Kapliczki z terenu parafii NSJ w Radomiu, Radom 2015, s. 8-9. Opracowanie niepublikowane w zbiorach autora.

[ii] Zob.: Puton P., Radomskie kapliczki [Cz. 2]. Kapliczki, „Wczoraj i Dziś Radomia”, 2006, Nr 4, s. 41.

[iii] Jelski A., Karta ewidencji zabytku ruchomego – Kapliczka przydrożna, ul. Biała / Kwiatkowskiego, Radom 1993, Archiwum Delegatury w Radomiu WUOZ.

[iv] Warto zwrócić uwagę na bogactwo tych inskrypcji – są one bowiem najobszerniejsze spośród kapliczek, figur i krzyży całego Radomia, a i w najbliższej okolicy niewiele jest obiektów posiadających równie dużo napisów. Jednoznaczna treść religijna inskrypcji ukazuje głębię wiary p. Mąkosów, a gdy dodać do tego pojawiające się w napisach błędy ortograficzne – także jej prostotę. Więcej w przedmiocie omówienia kapliczki jako świadectwa wiary – patrz: Puton P., Kapliczki – przydrożne świadectwa wiary przodków, „Głos Mariacki”, 2012, Nr 5, s. 18-20.

[v] Puton P., Karta ewidencyjna murowanych kapliczek, figur i krzyży. Kapliczka przydrożna, ul. W. C. Kwiatkowskiego/ Biała. Karta B-016, Radom 2005. Archiwum Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

[vi] Puton P., Karta ewidencyjna murowanych kapliczek, figur i krzyży. Kapliczka przydrożna, ul. W. C. Kwiatkowskiego/ Biała. Karta B-016c, Radom 2015. Archiwum SKRZR.

[vii] Zob. Świerczyński G., Program prac konserwatorskich i remontowych. Na wykonanie prac przy obiekcie zabytkowym: kapliczce przydrożnej, położonej u zbiegu ulic Białej i Kwiatkowskiego w Radomiu, lipiec 2015.

[viii] Adamczyk R. ks., Kapliczka przy ul Białej/ ul. Kwiatkowskiego. Renowacja kapliczki, Radom, 14.10.2015 r.

[ix] Szerzej o remoncie: Puton P., Karta ewidencyjna murowanych kapliczek, figur i krzyży. Kapliczka przydrożna, ul. W. C. Kwiatkowskiego/ Biała. Karta B-016a, Radom 2015. Archiwum SKRZR.

[x] [Adamczyk R. ks.], Poświęcenie kapliczki Matki Bożej u zbiegu ulic Białej i Kwiatkowskiego w Radomiu 18 października 2015 r. godz. 15,30.

[xi] Patrz więcej: Puton P., Karta ewidencyjna murowanych kapliczek, figur i krzyży. Kapliczka przydrożna, ul. W. C. Kwiatkowskiego/ Biała. Karta B-016b, Radom 2015. Archiwum SKRZR.

[xii] Informacje uzyskane od córki fundatorów kapliczki – p. Genowefy Woźniak, Radom 18.10.2015 r.

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

  • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
  • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
  • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
  • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
  • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
  • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
  • prowadzenie działalności edukacyjnej;
  • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
  • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
  • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
  • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych