Na naszych stawach pojawił się nowy gość, jest nim łabędź niemy. Dumnie pływa wśród łysek i krzykliwych kaczek krzyżówek, które wybudowały gniazda i składają lęgi na wyspie pośrodku stawu.
Na naszych stawach pojawił się nowy gość, jest nim łabędź niemy. Dumnie pływa wśród łysek i krzykliwych kaczek krzyżówek, które wybudowały gniazda i składają lęgi na wyspie pośrodku stawu.
Łabędź niemy ( cygnus olor ) to ptak z rodziny kaczkowatych, upierzenie ma koloru białego, dziób pomarańczowoczerwony, a nad nim czarną narośl, nogi ma czarne. Łabędzie występują na stawach i jeziorach obfitujących w roślinność podwodną, a także w strefie morskiej przybrzeżnej. Przylatują na przełomie lutego i marca, a odlatują od końca października do grudnia. Gdy są dokarmiane, zostają na zimę na niezamarzniętych akwenach wodnych. Łabędzie żywią się przeważnie roślinami podwodnymi, chętnie skubią trawę i miękkie części pędów roślin wodnych, nie gardzą ślimakami, małymi żabkami i kijankami. W poszukiwaniu pokarmu pod wodą zanurzają głowę unosząc pionowo kuper nad jej powierzchnię. Długość ciała dorosłego osobnika waha się w granicach od 155 do170 cm, rozpiętość skrzydeł od 220 do 240 cm, ciężar od 8 do 12,5 kg, przy czym samiec jest większy od samicy. Na ogół milczy, ale w porze godowej wydaje głos podobny do żurawi, w razie zagrożenia syczy, aby odstraszyć napastnika. Do lotu zrywa się ociężale po uprzednim rozbiegu, lecąc wydaje szum skrzydłami. Gniazdo o konstrukcji pływającej tratwy buduje lub w kępach trzcin na wodzie lub na wysepkach. Usłane jest ono z łodyg trzcin i pędów oraz wymoszczone puchem. W kwietniu lub maju samica składa 5 - 9 szarozielonych jaj i wysiaduje je przez ok. 35 dni, a samiec w tym czasie pozostaje w pobliżu, w razie potrzeby broniąc gniazda. Łabędź wyprowadza 1 lęg w roku. Młode są zagniazdownikami to znaczy, że po wykluciu i obeschnięciu opuszczają gniazdo z matką i same się żywią. Zdolność do lotu osiągają po 4 – 5 miesiącach. Młode są koloru szarego do 3 roku życia.