W dniach 12–14 lutego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbył się Festiwal KKK Kontrolowany. Ideą Festiwalu jest rozpowszechnianie muzyki XX i XXI wieku wśród najmłodszych odbiorców oraz poprzez bezpośredni kontakt z wybitnymi muzykami. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona była Tradycji i Muzyce Ludowej we współczesnych interpretacjach instrumentalnych, wokalnych i tanecznych. Wydarzenie objęte zostało programem Kolberg 2014.
W trakcie trzech dni uczestnicy festiwali mieli okazję wziąć w warsztatach instrumentalnych, wokalnych oraz tanecznych, wykładach, wśród których szczególnie interesujący poprowadził Maciej Żurek, uczeń słynnego skrzypka Jana Gacy pt.: „Muzyka ludowa na Radomszczyźnie”. Prelegent opowiadał o funkcji muzyki ludowej, roli muzykanta w życiu społeczności wiejskiej. Całość wykładu zabarwiona była niebywale interesującymi anegdotami z życia muzykantów, co wzbudzało szczególne zainteresowanie wśród słuchaczy. Wykładowi towarzyszyła prezentacja fotografii, z których większość można już uznać za archiwalia, stanowiąca swoiste notatki autora ze spotkań z najsłynniejszymi muzykami subregionu kajockiego. Tereny te obejmujące wsie z okolic Przysuchy są bardzo charakterystyczne dla całej ziemi radomskiej. Słaba jakość gleb i niska mechanizacja rolnictwa wpłynęły na fakt, że mieszkańcy tych terenów uzupełniali swoje źródła utrzymania o zajęcia poza rolnicze. Stało się to przyczynkiem do rozwijania specyficznych, dodatkowych umiejętności, z których z pewnością za najciekawszą należy uznać muzykę i tradycję wspólnego muzykowania. Podkreślić należy, że Maciej Żurek jest przedstawicielem Stowarzyszenia „Tratwa”, które zajmuje się m.in. tworzeniem przestrzeni dla marginalizowanych obecnie przejawów kultury tradycyjnej.
Wśród niebywale inspirujących spotkań wyróżnić należy prezentację tradycyjnych instrumentów ludowych poprowadzoną przez członków Kapeli ze Wsi Warszawa. Zespól powstał w 1997 r., nagrał 6 płyt nieustająco cieszących się ogromną popularnością. Mimo posługiwania się tradycyjnym instrumentarium muzyka prezentowana przez Kapelę brzmi nowocześnie. Wykład poprowadzony przez muzyków dotyczył instrumentów wykorzystywanych przez zespół: cymbałów, suki biłgorajskiej, fidel płockiej, liry korbowej oraz techniki białego głosu. Należy podkreślić, że współcześnie większość z nich jest nieużywana. Kapela ze Wsi Warszawa jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykorzystujących w swojej twórczości instrumentu fidel płocka pochodzącego prawdopodobnie z XVI w., odnalezionego na płockiej starówce (stąd nazwa) w 1985 roku. Członkowie grupy w trakcie wykładu zaprezentowali również technikę tradycyjnego grania oraz śpiewania.
Druga edycja Festiwalu KKK Kontrolowanego zakończyła się niezwykle energetycznym koncertem Kapeli ze Wsi Warszawa. Na doskonałej pod względem akustycznym sali folkowe utwory brzmiały żywiołowo i przejmująco. Wizualnym dopełnieniem występu znanej nie tylko w Polsce kapeli był pokaz Tanecznej Grupy OFF HARNAM, łączącej taniec nowoczesny z ludowym. Koncert przyjęty został ciepło, a dowodem była owacja na stojąco, która trwała jeszcze długo po zejściu muzyków ze sceny.
Pozostaje jedynie niecierpliwie czekać na kolejną edycję Festiwalu.