19 stycznia polskie środowiska naukowe i muzealnicze z żalem przyjęły wiadomość o śmierci dr hab. Prof. Czesława Robotyckiego.
19 stycznia polskie środowiska naukowe i muzealnicze z żalem przyjęły wiadomość o śmierci dr hab. Prof. Czesława Robotyckiego.
Pan Profesor był wybitnym etnologiem i antropologiem kultury, wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie swej kariery kierował Zakładem Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej oraz Podyplomowym Studium Muzeologicznym, zaś w latach 2000 - 2008 był dyrektorem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Należał do Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN w Warszawie oraz rad muzealnych. Pełnił także funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół „Piwnicy pod Baranami”.
W swej pracy badawczej Czesław Robotycki koncentrował się na analizie zarówno kultury współczesnej, jak też chłopskiej. Interesowała go mityzacja kultury wsi, ale też etnoregionalizm, a w jego kontekście peryferie i pogranicza, na co szczególnie zwracamy uwagę jako pracownicy skansenu i mieszkańcy Radomskiego, leżącego na styku ścierania się wpływów Mazowsza i Małopolski.
Wśród prac naukowych Pana Profesora jest wiele pozycji, które w sposób znaczący wpłynęły na kierunki rozwoju i kształt humanistyki, między innymi „Etnografia wobec kultury współczesnej” czy „Nie wszystko jest oczywiste”.
Pan Profesor nie tylko pracowników instytucji naukowych, ale także swych studentów traktował równorzędnie i po koleżeńsku. Epatował humorem sytuacyjnym, co w połączeniu z olbrzymią erudycją i wysoką kulturą osobistą czyniło Go człowiekiem nieprzeciętnie ciekawym i sympatycznym.