Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Pulnara, wieloletniego Dyrektora (1984-2006) Muzeum im. Jacka Malczewskiego, naszego Autorytetu, Kolegi i Przyjaciela. Żegnamy Go dziś o godzinie 12.00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Pulnara, wieloletniego Dyrektora (1984-2006)
Muzeum im. Jacka Malczewskiego, naszego Autorytetu, Kolegi i Przyjaciela. Żegnamy Go dziś o godzinie 12.00 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
Janusz Pulnar urodził się w 1940 roku w Stanisławowie (dzisiaj Ukraina). Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1984 roku został Dyrektorem Muzeum Okręgowego, obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Funkcję tę pełnił do 2006 roku - nieprzerwanie przez 22 lata. Dyrektor Janusz Pulnar był pomysłodawcą i autorem wielu głośnych wystaw o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: „Racławice – prawda, legenda, symbole”, „Huculszczyzna”, „Kozaczyzna”, „Chłopi w sztuce polskiej”, „Epoka Pana Tadeusza”, Promethidion”, „Z dziejów Polek”. Uznanie jakim cieszył się w świecie kultury i nauki, pozwoliło mu pozyskać do współpracy z Muzeum wielu artystów i uczonych o uznaniu międzynarodowym, m.in. Andrzeja Wajdę, Jerzego Kalinę, Adama Myjaka, Wowo Bielickiego, Waldemara Świerzego…oraz nawiązać bliskie kontakty z Muzeami ukraińskimi (Lwów, Równe, Tarnopol), węgierskimi (Nyireghaza) i niemieckimi (Magdeburg). Janusz Pulnar był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Marszałka woj. Mazowieckiego. Był kawalerem „Gloria Artis”. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku dostał Radomską Nagrodę Kulturalną. Był także autorem i pomysłodawcą wielu wydawnictw, jak choćby niezwykle cennej dla regionu radomskiego książki pt. „Proteus – świat Jana z Czarnolasu”, oraz ilustrowanych wydań takich książek jak np. czterotomowe wydanie „Chłopów” W. Reymonta, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, albumów: „Ukrzyżowany”, „Królowa Korony Polskiej”, i trzytomowego „Z dziejów Polek”.
W Jego Osobie utraciliśmy wybitnego muzealnika, życzliwego Kolegę i Przyjaciela.