W programie:
Koncert Zespołu Śpiewaczego Gołcunecki z kapelą Piotra Gacy i braci Pańczaków
Od 2012 roku Maria Siwiec kieruje zespołem Gołcunecki, w skład którego wchodzą panie: Zofia Bykowska, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik W roku 2013 zespół zdobył w Kazimierzu nagrodę główną – Basztę, prowadzi naukę śpiewu i tańca tradycyjnego, uczestniczy w warsztatach organizowanych dla coraz liczniejszej grupy młodych sympatyków muzyki regionu kajockiego.
W ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku, Maria Siwiec prowadziła warsztaty śpiewu tradycyjnego, w taki sposób w jaki sama uczyła się pieśni i przyśpiewek w młodości: wspólnie śpiewając
i powtarzając słowa i melodię za starszymi kobietami, zapisując słowa pieśni w zeszytach
i dbając o zachowanie miejscowej gwary.
Śpiewaczki współpracują z najlepszymi muzykantami i kapelami z okolic Przysuchy. Wcześniej z Józefem Zarasiem, Janem Gacą, obecnie z Piotrem Gacą i Kapelą Braci Pańczaków.
Adama Struga
Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej
i filmowej, etnomuzykolog. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Podczas koncertu usłyszym m.in. utwory:
"którani jasiu pojadzies", "tam na polu drobny zietrek zieje", "zachodźże słonaczko"
Koncert Marii Pomianowskiej z zespołem
Utwory które usłyszymy, pochodzą z albumu „Z Kolbergiem po Afryce i Azji. Multi Culti Orkiestra Marii Pomianowskiej. Make music not war”,został wydany w połowie grudnia 2014 roku na zakończenie obchodów Roku Oskara Kolberga przez Mazowiecki Instytut Kultury przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Jest ona zapisem części wspaniałej, 30-letniej podróży muzycznej wybitnej polskiej artystki po krajach Afryki i Azji. Płyta dokumentuje niezwykłe muzyczne fuzje, afrykańsko – polskie i azjatycko – polskie, których istotę stanowią tradycja polskiej kultury ludowej oraz tradycje krajów odwiedzanych przez polską multiinstrumentalistkę w latach 2011-2014.
Wszystko rozpoczęło się w Egipcie podczas tzw. Wiosny ludów. Maria Pomianowska uczyła lokalną ludność wybranych mazowieckich pieśni i tańców. W rezultacie powstała dzisiaj swoista międzykontynentalna i międzykulturowa Orkiestra Marii Pomianowskiej.
Mamy nadzieję, że Album CD przyczyni się do popularyzacji na świecie tradycji polskiej muzycznej kultury ludowej i dzieła wielkiego etnografa, zasłużonego przybranej Ojczyźnie – Polsce.