Tłumy radomian i wielu gości z różnych części Polski wzięło udział w XVI Święcie Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. Atrakcji było pod dostatkiem, a głównym bohaterem był oczywiście przepyszny, pachnący chleb z radomskich piekarni...
Tłumy radomian i wielu gości z różnych części Polski wzięło udział w XVI Święcie Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. Atrakcji było pod dostatkiem, a głównym bohaterem był oczywiście przepyszny, pachnący chleb z radomskich piekarni.
Święto Chleba rozpoczęła o godz. 10.00 Msza św. w intencji rolników, młynarzy i piekarzy, której przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks.dr Jarosław Wojtkun.
Po Mszy w części oficjalnej wszystkich gości powitała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Święto Chleba to m.in. okazja do podziękowań dla rolników, piekarzy i kół gospodyń wiejskich za ich pracę.
W czasie niedzielnej imprezy wręczono najwyższe rzemieślnicze odznaczenie - Szablę Kilińskiego, którą wyróżniono mistrza piekarnictwa Sylwestra Wojcieszka.
Po raz siódmy w ramach Święta Chleba został zorganizowany konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. Przystąpiło do niego 12 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń gminnych. Pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych z Borkowic, drugie zajęły Bartodziejaki z gminy Jastrzębia, a trzecie Zespół Ludowy Chomentowianki ze Skaryszewa.
W czasie niedzielnej imprezy ogłoszono zwycięzcę konkursu "Mój przepis na chleb". Konkurs był skierowany do tych, którzy samodzielnie wypiekają chleb. Laureatem został Rafał Tomala.
XVI Święto Chleba zaszczycili swoją obecnością m.in. Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, posłanka do Parlamentu Europejskiego Julia Pitera oraz parlamentarzyści i samorządowcy z Radomia.
Słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy radomian do skansenu. Była muzyka, tańce, zabawy, jedzenie, zakupy i... pyszny radomski chleb. Piekarze przygotowali kilkadziesiąt gatunków pieczywa, a przy okazji edukowali i promowali zdrową dietę, opartą na chlebie.Dużą atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i wieczorny występ zespołu Jazgot. Do tańca przygrywały kapele ludowe - kapela Zdzisława Kwapińskiegooraz kapela Krzysztofa Rokicińskiego. Podczas Święta Chleba. otwarto wystawę "Śladami bogów i demonów według mitologii słowiańskej" prezentującą prace Anny Krawczak wykonane techniką batiku. Na muzealnych polach można zobaczyć pokazy prac polowych przy użyciu ciągników SAM. Uruchomiony został także młyn wodny z Zajączkowa. W zagrodach odbywały się pokazy obróbki lnu, pozyskiwania kaszy gryczanej, filcowania, wytwarzania witraży, haftu, rzeźbienia w drewnie, szydełkowania, malowania na szkle oraz pokazy pszczelarskie. Były też prezentacje drużyn sportowych: Green Ducks, Rosasport Radom, WKS Czarni Radom, pokazy fitness i prezentacje szachowe.
Współorganizatorami Święta Chleba są:
- Cech Piekarzy w Radomiu
- Urząd Miejski w Radomiu
- Muzeum Wsi Radomskiej