Święto Chleba co roku przyciąga do radomskiego skansenu tłumy gości. Uczestniczą w nim całe rodziny. Tak było też tym razem. Impreza odbyła się po raz piętnasty, piąty raz miała charakter ogólnopolski.
W niedzielę, 1 września odbyło się w Muzeum V Ogólnopolskie, XV Święto Chleba. Honorowy Patronat objęli:
- Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz
- Biskup Diecezji Radomskiej ks. Henryk Tomasik
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba
- Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
- Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.
Niedzielną imprezę swoją obecnością zaszczyciło wiele znamienitych gości. Wśród nich byli: Biskup Diecezji Radomskiej ks. Henryk Tomasik, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, deputowana do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim Jolanta Hibner oraz Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył Biskup Radomski ks. Henryk Tomasik.
Jednym z najważniejszych momentów imprezy było rozstrzygnięcie Konkursu na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy oraz ich prezentacja wieńców w barwnym korowodzie. Zwycięzcą konkursu został Zespół Obrzędowy „Bartodziejaki” z Bartodziej, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Bartodziej, trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Wojsławic. Jak zgodnie podkreślali członkowie Jury– wybór laureatów nie był prosty, bo wszystkie wieńce zasłużyły na pochwałę i podziękowanie za trud włożony w ich przygotowanie.
W trakcie uroczystości Pan Lech Jędryka Wiceprezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, został odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. W imieniu Prezydenta RP Krzyż wręczyła Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz.
Podczas jubileuszowego święta prezes Cechu Piekarzy w Radomiu Jarosław Gajda wręczał podziękowania i statuetki. Jedną z nich, Klucz św. Kazimierza otrzymała Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu, na terenie którego od 2000 r. odbywa się Święto Chleba.
Dożynkom towarzyszyły kiermasze i prezentacje stoisk piekarniczych. Szczególnie okazale prezentowały się stragany twórców ludowych. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych z lokalnymi i regionalnymi produktami. Fani zabytków motoryzacji mogli obejrzeć ekspozycję zabytkowych maszyn rolniczych, obok której rolnicy i entuzjaści techniki rolniczej mogli podziwiać współczesny sprzęt rolniczy.
Pracownicy Muzeum przygotowali pokazy prac rolniczych: młocki, orki, obróbki lnu, budowy ciągnika SAM. Duże zainteresowanie budziły pokazy prac kowalskich w wykonaniu znanego kowala Pawła Winiarskiego. Oblegany był także stragan pszczelarza pana Sławomira Włodarczyka, który dzielił się z kupującymi tajnikami hodowli pszczół.
Powodzeniem wśród najmłodszych gości cieszyły się „dziecięce kąty”, gdzie przygotowano miejsce rekreacji dla dzieci.
Podczas festynu przeprowadzono również zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego na zespół genetyczny NBIA – Encefalopatię Szymona Kowalika. Goście Święta Chleba wykazali się ofiarnością, za którą dziękują rodzice i pracownicy Muzeum.
W części artystycznej dożynek w amfiteatrze wystąpiły zespoły: „Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka”, „Wszyscy Byliśmy Harcerzami” oraz „CREE”. Wykonawcy prezentowali różne gatunki muzyki. Każdy z odwiedzających w tym dniu Muzeum mógł posłuchać melodii ulubionych i wykonywanych na najwyższym poziomie.
Niezmiennym powodzeniem cieszyła się zabawa wiejska „Pod Dębem”. Do tańca przygrywały kapele Zdzisława Kwapińskiego, Niwińskich, Krzysztofa Rokicińskiego oraz Zespół Ludowy „Kądziołeczka.