6 października 2017 r. pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej wzięli udział w konferencji ?Zagroda Wiejska. Tradycja i współczesność? zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie.
6 października 2017 r. pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej wzięli udział w konferencji „Zagroda Wiejska. Tradycja i współczesność” zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. Zaprezentowano sześć referatów odnoszących się do terytorium Kielecczyzny, Podkarpacia, Śląska Opolskiego, Polesia i Podlasia.
„Zagroda jako podstawowa jednostka tradycyjnej zabudowy chłopskiej (na przykładzie Kielecczyzny od końca wieku XVIII do I poł. XX w.)” była przedmiotem rozważań Małgorzaty Imiołek (Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach), natomiast Danuta Blin-Olbert (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) omówiła „Budynki gospodarcze w zagrodzie na przykładzie Podkarpacia. Rys historyczny i współczesność”.
Wystąpienia „U nos na bamberstwie. Słów kilka o drewnianym budownictwie Śląska Opolskiego” Aleksandry Kośmickiej (Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu) oraz „Dom w tradycji ludowej. Wierzenia, zwyczaje, obrzędy” Artura Gawła (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku) przybliżyły tematykę architektury domostw z obszarów Śląska i Podlasia.
Grzegorz Jakubik (Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu im. Ks. Krzysztofa Kluka) na podstawie dzieł ks. Krzysztofa Kluka omówił „Zwierzęta gospodarskie w XVIII wieku”, a Jacek Oskar Żukowski (Biblioteka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, UW) „Kulturotwórczą rolę ziemiaństwa poleskiego w II Rzeczypospolitej”.
Wszystkie materiały z konferencji dostępne będą na stronie Biblioteki.
km