3 maja 2015 r. w Muzeum Wsi Radomskiej miał miejsce wernisaż wystaw "Przestrzeń oswojona. Zdobnictwo architektoniczne. Dekoracja w wiejskiej izbie."
3 maja 2015 r. w Muzeum Wsi Radomskiej miał miejsce wernisaż wystaw "Przestrzeń oswojona. Zdobnictwo architektoniczne. Dekoracja w wiejskiej izbie."
Od zarania dziejów człowiek starał się upiększać a tym samym oswajać przestrzeń w której żył. Z biegiem lat zabiegi te zmieniały swoją formę oraz treść, jednak stale towarzyszyła im idea przebywania w miejscu przyjaznym pod względem estetycznym.
Dwuczęściowa ekspozycja, obejmująca dół i górę zabytkowego Spichlerza z Wilkowa prezentuje różne zabiegi zdobnicze. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się ze sposobami przystrajania wiejskiej chałupy zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.
Na pierwszym piętrze Spichlerza z Wilkowa zaprezentowana zostanie ekspozycja Zdobnictwo architektoniczne. Dekorowanie wiejskich budowli stanowi gwałtownie kurczący się aspekt lokalnej kultury ludowej. Na wystawie zaprezentowane zostaną dekoracje budynków drewnianych i murowanych, które w sposób trwały stanowią integralną część budowli. Oprócz funkcji zdobniczej elementy te pełniły również role związane z chłopską pobożnością, wymiarem symbolicznym i magią.
Druga część wystawy zatytułowana Dekoracja w wiejskiej izbie, prezentować będzie dekoracje we wnętrzu chłopskiej izby, zarówno tą odświętną jak i codzienną. Pod koniec XIX w. chłopska izba nabrała barw. Pojawiły się w niej malowane meble, sakralne obrazy, kolorowe samodziałowe nakrycia na łóżka, papierowe firanki wieszane w oknach, wycinanki naklejane na ścianach, pająki zawieszane u sufitu, sztuczne kwiaty, malowane fajansowe naczynia wieszane na ścianach lub odpowiednio eksponowane na półkach szafek i kredensów.
Wystawa udostępniana jest do grudnia 2015 r