15 marca to dzień w którym wspominamy świętego Klemensa Marię Hofbauera, patrona piekarzy. Z tej okazji Muzeum Wsi Radomskiej pragnie złożyć najserdeczniejszych życzeń i gratulacji Radomskiemu Cechowi Piekarskiemu. Życzymy dalszych sukcesów, realizacji marzeń, satysfakcji z pracy zawodowej oraz opieki św. Klemensa
15 marca to dzień w którym wspominamy świętego Klemensa Marię Hofbauera, patrona piekarzy. Z tej okazji Muzeum Wsi Radomskiej pragnie złożyć najserdeczniejszych życzeń i gratulacji Radomskiemu Cechowi Piekarskiemu. Życzymy dalszych sukcesów, realizacji marzeń, satysfakcji z pracy zawodowej oraz opieki św. Klemensa.
Święty Klemens urodził się w 1751 r. na Morawach. W wieku 16 lat podjął naukę zawodu piekarza. Po trzech latach nauki rozpoczął pracę w piekarni, jednocześnie kontynuując naukę w miejscowym gimnazjum.
W 1771 r., wyruszył w podróż do Włoch, gdzie zdecydował się zostać mnichem. Przybrał imiona Klemens Maria: od biskupa Ankary i Marii - matki Jezusa. Kolejne lata życia to okres pustelniczy w Muehlfraun, niewielkiej wsi w Czechach. Po którym wstąpił na Uniwersytet w Wiedniu. 1785 r. Klemens został redemptorystą publicznie ślubując ubóstwo, czystość i posłuszeństwo.
W 1787 r. trafił do Polski, gdzie spędził 21 lat swojego życia. Przybywając do nowego miejsca postawił sobie za cel założenie nowego kościoła. Zadanie to okazało się niebywale trudne, oświeceniowe prądy, panujące w tym czasie, nie sprzyjały rozwojowi religii. Redemptoryści zajęli się przede wszystkim opieką nad ubogimi warszawiakami mieszkającymi w okolicach kościoła. Ich codzienny trud został szybko wynagrodzony, znacznie wzrosła ilość przyjmowanych sakramentów oraz liczba ojców redemptorystów.
W 1808 r. Klemens w wyniku zawirowań politycznych w Księstwie Warszawskim powrócił do Wiednia, gdzie pozostał do śmierci.
Zmarł 15 marca 1820 r. W 1888 r. w uznaniu jego zasług papież Leon XIII zdecydował się na beatyfikację Klemensa. Świętym został ogłoszony w 1909 r. przez papieża Piusa X.