W dniach 16.05-17.05.2017 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbyło się seminarium ICOM Europa
W dniach 16.05-17.05.2017 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbyło się seminarium ICOM Europa, prowadzone w ramach cyklu programowego, które dotyczy głównych kierunków zarządzania w muzeum. Na spotkaniu w Wilanowie zajmowano się problematyką planowania muzeum w otoczeniu. (Na podstawie Rezolucji nr 1:Odpowiedzialność muzeów za pejzaż, przyjętej przez Zgromadzenie Generalne ICOM w Mediolanie w dniu 9 lipca 2016 r.)
Otwarcia obrad dokonał Pan Luis Raposo prezydent ICOM Europa wraz z Panią Dorotą Folgą-Januszewską, prezydentem Komitetu Narodowego ICOM Polska. W pierwszej części obrad głos zabrali goście z Włoch, Francji oraz Portugalii. Omawiano zagadnienia dotyczące wpływu placówek muzealnych na środowisko dziedzictwa kultury i natury, a także ich roli w społeczeństwie i ekonomii. Pan François de Mairesse zwracał uwagę na postępująca „muzealizację” świata, podobnie jak inni mówcy, odnotowywał rozwijającą się ideę „muzeum rozszerzonego”, które poprzez swoją nowoczesną kreację wpływa na całe otoczenie, nie tylko w wymiarze kulturalnym, ale także społeczno-gospodarczym.
W dalszej części obrad swoje referaty przedstawili m.in. dyrektorzy polskich muzeów, którzy prezentowali działalność swoich placówek w rozmaitym kontekście. Nawiązywali zarówno do charakteru i specyfiki miast w których działają, a także zwracali uwagę na różnorodność swojej pracy i wielość ról jakie pełnią ich muzea. Dotyczyło to szczególnie przedstawicieli Muzeów Narodowych, które posiadają kilka oddziałów.
Warto odnotować wystąpienie reprezentanta muzeum skansenowskiego Pana Jarosława Gałęzy, dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej, który w swoim referacie przedstawił m.in. rolę jaką pełnią tego typu placówki w kontynuacji rodzimych form architektury we współczesnym budownictwie. W jego wystąpieniu pojawiło się również Muzeum Wsi Radomskiej. Pan Gałęza odnosząc się do zagadnienia rozbudowy infrastruktury muzealnej w polskich skansenach podał przykład udanej architektonicznie realizacji w naszym muzeum, a mianowicie Pracowni Konserwatorskiej, która powstała w 2013 r.
Na seminarium w Wilanowie Muzeum Wsi Radomskiej było reprezentowane przez z-ce Dyrektora ds. muzealnych Pana Zbigniewa Skuzę oraz kierownika Działu Zielni i Hodowli (Krzysztof Wachowicz),a także kierownika Działu Architektury Ludowej (Andrzej Żytnicki).