Książka napisana przez dwóch radomskich historyków Sebastiana Piątkowskiego i Przemysława Bednarczyka nosi tytuł: „TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG...” SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI RADOMSKIEJ W OKRESIE WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ LAT 1919-1920.
Wydawnictwo przedstawia codzienne losy mieszkańców Radomskiego podczas wojny 1920 roku. Pokazuje radomskie tło wielkich bitew (np. Bitwa Warszawska) wojny 1920 roku.
Wydaje się, ze nasza wiedza o tamtych czasach nie jest pełna. Znamy, dzięki publikacjom, filmom, wystawom działania militarne, polityczne – rzadko mówi się, iż działania nowopowstałego Wojska Polskiego były możliwe nie tylko dzięki poświęceniu tworzących go oficerów i żołnierzy, ale także dzięki ogromnej ofiarności milionów cywili, którzy – nierzadko żyjąc w skrajnie trudnych warunkach materialnych – przekazywali wojsku żywność dla ludzi i koni, umundurowanie, obuwie i środki finansowe. W przełomowym dla przebiegu wojny momencie wielu z nich zasiliło szeregi Armii Ochotniczej, walcząc z bronią w ręku o utrzymanie odzyskanej niedawno niepodległości. Należy tu wspomnieć także o wielkim wysiłku nowopowstałej administracji Państwa Polskiego. Administracji, która umiała zorganizować wysiłki społeczeństwa.
Właśnie im – „zwyczajnym ludziom”, mieszkańcom wsi, miasteczek i miast regionu radomskiego, poświęcone zostało w największym stopniu niniejsze opracowanie.
Książka pokazuje ogromny wysiłek mieszkańców pod radomskich wsi i małych miasteczek. To stąd pochodziła żywność i podatki. Stąd też na apel Wincentego Witosa (przywódcy chłopskiego i premiera rządu od 24 lipca 1920 do 13 września 1921) płynęły do wojska rzesze ochotników.
Integralną częścią opracowania są aneksy. Zawierają one, zaczerpnięte przede wszystkim z materiałów archiwalnych, personalia osób, które pragnęliśmy wydobyć z „otchłani zapomnienia” – żołnierzy armii regularnej i ochotników, członków rad miejskich i gminnych, mieszkańców wsi zobowiązanych do świadczeń transportowych na rzecz wojska, osób ewakuowanych z Kresów Wschodnich, których koleje wojny rzuciły w okolice Radomia. Chcielibyśmy, aby czytelnicy niniejszego opracowania odnaleźli wśród nich nazwiska swoich bliskich – zarówno tych, którzy z bronią w rękach walczyli przeciwko bolszewikom, jak i tych, którzy umożliwiali im to ofiarnością finansową i rzeczową oraz sumiennym wykonywaniem powierzonych sobie obowiązków.
Książka opowiada o wydarzeniach rozgrywających się na terenie Ziemi Radomskiej, której zakres pojęciowy został ograniczony w tym przypadku do trzech dawnych powiatów guberni radomskiej, a następnie województwa kieleckiego: iłżeckiego, kozienickiego i radomskiego.
Książkę oparto na źródłach pochodzących z Państwowego Archiwum W Kielcach i Państwowego Archiwum w Radomiu, pamiętnikach i spisanych relacjach uczestników wydarzeń. Żródła przedstawiono na tle informacji pochodzących z istniejącej już literatury przedmiotu.