Zapraszamy do udziału w konkursie pt. ?Tradycyjna ozdoba choinkowa?.
Zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Tradycyjna ozdoba choinkowa”.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych.
REGULAMIN KONKURSU pt. „Tradycyjna ozdoba choinkowa”
Tytułem wstępu:
W poprzedzającym święta Bożego Narodzenia Adwencie panował niegdyś piękny, jednoczący domowników zwyczaj wspólnego wykonywania ozdób choinkowych: papierowych łańcuchów, siatek i koszyczków na bakalie, wisiorków, „jeżyków”, pajączków, gwiazdek, aniołków, baletnic i wielu innych. Zwyczaj przystrajania świątecznych choinek własnoręcznie wykonanymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych zabawkami był nieodłącznym elementem przygotowań świątecznych. Już od listopada gromadzono w domach, dostępne w sklepach już w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, arkusze kolorowego papieru, barwne bibułki, pozłociste i srebrne tekturki, słomki, koraliki, skrawki włóczki, tekturowe, kolorowe szablony oraz oleodruki (twarzyczki aniołków, baletnic, Mikołaje itp.). Do ozdób choinkowych wykorzystywano również wydmuszki jaj. Doklejano im brody z waty i czapeczki z bibuły robiąc mikołaje i krasnoludki.
Choinkę zdobiły także wypiekane ciasteczka, pierniki, jabłka, orzechy i cukierki. W ubogich domach zastępowano je owijanymi w kolorowy papier kawałeczkami drewna. Powieszona na czubku drzewa gwiazda cała owinięta była sreberkiem.
Najbardziej tradycyjną i do tego wyłącznie polską ozdobą choinkową, występującą jeszcze w początkach XX wieku na prawie całym terenie kraju, z wyjątkiem regionów północnych i północno – zachodnich, były ozdoby z opłatka. Najpierw pojawiły się prawdopodobnie na dworach szlacheckich (podobnie jak sam opłatek i obyczaj łamania się nim). W izbach chłopskich ozdoby z opłatka zaczęły być obecne od pierwszej połowy XIX wieku. Odznaczające się wielką różnorodnością form ozdoby z opłatka dawały w efekcie wyszukane kompozycje. Wśród nich wyróżnić można płaszczyznowe wycinanki, takie jak: trójkąciki, gwiazdki, krzyżyki, kompozycje w formie rozet i gwiazd wyklejanych z różnych elementów, a także formy przestrzenne zwane „światami” lub „wilijkami”. Są to kule, konstrukcje złożone z kul i półkul, rzadziej elipsy, walce i inne. Wyjątkowość opłatkowych ozdób choinkowych polegała nie tylko na ich szczególnych walorach dekoracyjnych. Wierzono, że sprowadzają one na dom błogosławieństwo, chronią od chorób i wszelkiego zła ludzi i ich dobytek. Dlatego też starano się, by wisiały one w chałupie przez cały rok.
Zasady konkursu:
1. ORGANIZATOR KONKURSU:
Organizatorem konkursu pt. „Tradycyjna ozdoba choinkowa” jest Muzeum Wsi Radomskiej
w Radomiu.
2. CEL KONKURSU:
a) kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania ozdób choinkowych,
b) edukacja dzieci na temat zwyczajów związanych z okresem poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia,
c) poznanie tradycyjnych form i kształtów, jakie posiadały zabawki na choinkę, a także materiałów, z których były wykonywane,
d) rozwijanie zdolności manualnych dzieci,
e) pielęgnowanie zwyczaju przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną;
3. UCZESTNICY KONKURSU:
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych.
Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
Kategoria I: I – II klasa szkoły podstawowej
Kategoria II: III – IV klasa szkoły podstawowej
Kategoria III: V – VI klasa szkoły podstawowej
4. TERMIN KONKURSU:
a) Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest dostarczenie pracy razem z wypełnioną kartą zgłoszenia w terminie do dnia 15 grudnia 2015 roku na adres:
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,
ul. Szydłowiecka 30,
26 – 600 Radom;
Konkurs odbywa się za pośrednictwem szkół podstawowych. Wykonane przez uczniów ozdoby choinkowe powinny zostać przekazane razem z kartami zgłoszenia wychowawcom klas. Przedstawicieli poszczególnych szkół prosimy o dostarczenie prac dzieci osobiście lub po uprzednim odpowiednim zabezpieczeniu, przesłanie pocztą.
5. PRZEDMIOT KONKURSU:
a) Przedmiotem Konkursu są własnoręcznie wykonane ozdoby na choinkę.
Zabawka powinna być samodzielnym dziełem dziecka. Dopuszcza się ewentualną pomoc rodzica w trakcie wykonywania trudniejszych elementów ozdoby, szczególnie w przypadku uczniów z klas I i II.
6. WARUNKI UCZESTNICTWA:
a) Każdy z uczestników może zgłosić do Konkursu tylko jedną ozdobę choinkową.
b) Wybór materiałów służących do wykonania ozdoby choinkowej jest dowolny. Nie dopuszcza się jedynie stosowania gotowych półproduktów oraz powszechnie dostępnych zestawów służących do tworzenia zabawek choinkowych. Ponadto wyklucza się sięganie w pracy po produkty żywnościowe, takie, jak: makaron, groch, fasola, kasza itp., ze względu na sprzeczność z tradycją, która nie pozwalała na wykorzystywanie pożywienia dla zabawy bądź ze względów estetycznych. Dotyczy to również ozdób z masy solnej, składającej się z mąki i soli. Prace, które będą zawierały wyżej wymienione artykuły zostaną wykluczone z Konkursu!
c) Ozdoba choinkowa powinna być na tyle lekka, żeby dało się ją powiesić na choince.
d) Każda praca powinna mieć przymocowaną w sposób trwały wizytówkę zawierającą imię i nazwisko autora, klasę, do której uczęszcza oraz nazwę szkoły.
e) Każda praca powinna być zaopatrzona w solidnie przymocowany element umożliwiający zawieszenie ozdoby na gałązce choinki.
7. KRYTERIA OCENY:
a) Oceny ozdób choinkowych dokona Komisja Konkursowa. Skład Komisji Konkursowej ustala Organizator.
b) W Konkursie ocenie podlegać będą ozdoby choinkowe według następujących kryteriów:
- nawiązanie do tradycyjnych ozdób choinkowych bądź to poprzez wykorzystanie popularnych niegdyś wzorów i kształtów zabawek, bądź przez użycie materiałów dostępnych na początku ubiegłego stulecia (w skali 1-10 punktów),
- staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne (w skali 1-10 punktów);
Maksymalnie można uzyskać 20 punktów.
8. OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU:
a) Ozdoby choinkowe, które wezmą udział w Konkursie zostaną zaprezentowane w okresie bożonarodzeniowym na choinkach w zabytkowym kościele z Wolanowa na terenie Muzeum. Prace zdyskwalifikowane z powodów wymienionych w punkcie 6 Regulaminu nie znajdą się na ekspozycji.
b) Ogłoszenie wyników Konkursu i rozdanie nagród nastąpi podczas Uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego 2016 roku w Muzeum Wsi Radomskiej.
c) Dla laureatów Konkursu w trzech kategoriach wiekowych przewidziane są nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
9. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
a) Udział w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych (imię, nazwisko, adres) zgodnie z celami statutowymi Organizatora i publikację fotografii bez prawa odrębnego wynagrodzenia zgłoszonych do Konkursu prac.
b) Nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.
c) Powyższy regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej: www.muzeum-radom.pl
d) Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu dostępne pod numerem tel.: (048) 332 92 81 wew. 40).
Karta zgłoszenia znajduje się TUTAJ
„O tradycji wykonywania ozdób choinkowych” rozmowa z pedagog i twórczynią ludową Wandą Gotkiewicz znajduje się TUTAJ
mw