Wstępy skaryszewskie to jedne z największych, najbardziej znanych oraz najstarszych targów końskich w Europie, bo odbywających się nieprzerwanie od 1432 r. W tym roku odbyły się w dniach 10 - 11 marca.
Otwarcie „Wstępów” zapoczątkował przemarsz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skaryszewa wraz z władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi na „Estradę Folkloru”, gdzie uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Ireneusz Kumięga.
W programie imprezy odbył się I Ogólnopolski Pokaz Hodowlany i Użytkowy Ogierów, pokaz koni huculskich, pokazy zaprzęgów koni zimnokrwistych. Ciekawostką było zaprezentowanie nowoczesnego środka transportu przeznaczonego do przewozu koni.
W tym roku po raz pierwszy sprzedaż prowadzona była na zmodernizowanym targowisku spełniającym wszelkie wymogi unijne. Na placu zbudowano trzy wiaty, dla około trzystu koni. Teren jest ogrodzony, utwardzony, oświetlony, zadaszony oraz doprowadzona jest woda.
Na jarmarku sprzedawane są konie robocze i pociągowe, rekreacyjne wykorzystywane w gospodarstwach agroturystycznych i hipoterapii oraz kucyki.
Przez cały czas trwania jarmarku na występowały kapele, zespoły ludowe oraz śpiewacy i gawędziarze z różnych regionów Polski, które umilały czas gościom.
W Alei twórców ludowych odbyła się prezentacja i sprzedaż wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Mnóstwo było straganów ze sprzętem użytkowym, ozdobnym oraz zabawkami. Wyroby bednarskie, powroźnicze, rymarskie oraz z gliny, drewna, wikliny. Nie brakuje również odzieży, obrazów, traktorów, maszyn rolniczych i części do nich, staroci i dużo innych ciekawych rzeczy. Oczywiście prym wiodą wyroby związane z końmi, można tu nabyć bryczki, sanie, uprzęże, ogłowia, siodła i wiele różnych akcesoriów służących do powożenia oraz jazdy wierzchem.
Na zgłodniałych czekają kuchnie regionalne oferujące swoje potrawy, piekarze kuszą bochnami pachnącego chleba wypiekanego według starych receptur na naturalnym zakwasie.
Część klientów, przede wszystkim włoskich przyjeżdża do Skaryszewa, aby kupić konie z przeznaczeniem na mięso, przeciwko czemu protestują organizacje zajmujące się obroną praw zwierząt, które również wykupują konie rzeźne z przeznaczeniem do dalszej hodowli.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury można było obejrzeć wystawę fotografii pani Emilii Gowin pt.: „Galopem”.