Ta wczesnojesienna impreza cieszy się niezmiennie od wielu lat popularnością wśród radomian. Potrawy z ziemniaków, muzyka ludowa i tańce zapewniły jak co roku dobrą zabawę.
Ta wczesnojesienna impreza cieszy się niezmiennie od wielu lat popularnością wśród radomian. Potrawy z ziemniaków, muzyka ludowa i tańce zapewniły jak co roku dobrą zabawę.
Festyn stanowi dobrą okazję do zaobserwowania prac i zwyczajów jesiennych polskiej wsi. Można było zobaczyć wykopki - pokaz ręcznego kopania i zbioru ziemniaków oraz pokaz kopania ziemniaków przy użyciu ciągnika SAM z kopaczką Lanz z muzealnej kolekcji maszyn rolniczych. Zaprezentowano też siew żyta i bronowanie przy użyciu siewnika oraz bron konnych, pokaz młocki za pomocą młocarni szerokomłotnej, pokaz przerobu kukurydzy na kiszonkę za pomocą sieczkarni do zielonki napędzanej silnikiem stacjonarnym S60 z pasem transmisyjnym. Były też pokazy obróbki lnu oraz czyszczenia nasion lnu za pomocą wialni, szatkowania kapusty do kiszenia, darcia pierza i przędzenia na kołowrotku. Zwiedzający mieli też okazję obejrzeć … muzealny sprzęt bimbrowniczy i pokaz przygotowania zacieru na bimber.
Atrakcją kulinarną były ziemniaki wyciągane prosto z ogniska. Gościom skansenu smakowały też placki, porka oraz warzona w dużym kotle zupa ziemniaczana. Dzieci świetnie się bawiły robiąc zwierzaki i ludki z ziemniaków, kasztanów, żołędzi i innych „materiałów plastycznych” podarowanych przez …jesień. Wśród zwiedzających było bardzo wielu młodych ludzi; całe rodziny przechadzały się od zagrody do zagrody. Można było kupić wyroby rękodziela ludowego i posłuchać muzyki. Na scenie prezentowały się kapele ludowe i zespoły obrzędowe – Kapela Braci Tarnowskich z Janiszewa, Kapela „Sami Swoi” z gminy Stara Błotnica, Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych, Zespół Obrzędowy Józefy Siwiec z Gałek Rusinowskich, występom kapel towarzyszyla zabawa taneczna „na dechach”.