8 maja 2015 roku Muzeum Wsi Radomskiej uczestniczyło w akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2015. Można było bezpłatnie zwiedzać Muzeum Wsi Radomskiej, w tym obiekty wybudowane w ramach trasy turystycznej „Zdarzyło się kiedyś nad wodą…”:- zagrodę z Solca, trak z Molend, młyny wodne z Zofiówki i Zajączkowa. Atrakcją był pokaz pracy młyna z Zajączkowa.
W malowniczej scenerii trasy turystycznej „Zdarzyło się kiedyś nad wodą…”odbywały się warsztaty muzealne pt. „Od ziarenka do bochenka”. Przybyli do muzeum goście mogli rozdrabniać ziarno w stępach na mąkę i przesiać ją na przetakach, a także uformować bułki z surowego ciasta, które zostały następnie wypieczone i rozdane uczestnikom warsztatów.
Nie zabrakło również konkursów, w których nagrody ufundowali Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programow Unijnych i Muzeum Wsi Radomskiej.
Muzeum Wsi Radomskiej już drugi raz uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Koordynatorem tej akcji jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Mazowiecką Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Muzeum Wsi Radomskiej - jako beneficjent Funduszy Europejskich - w okresie od dnia 23.06.2009 r. do dnia 31.12.2013 r. zrealizowało projekt pn.:„Zdarzyło się kiedyś nad wodą – trasa turystyczna w radomskim skansenie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013, Priorytet VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”, Działanie 6.2. „Turystyka” - Nr projektu: RPO/6.2/00003/10. Całkowita wartość projektu wyniosła 20.454.465,54 zł , w tym: środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 7.993.212,73 zł. Przedmiotem projektu była budowa dwóch nowych i ośmiu zabytkowych obiektów wraz z infrastrukturą techniczną , które łącznie z nowopowstałą ofertą stanowią nowy produkt turystyczny. Obiekty zabytkowe to: Zagroda z Solca, w tym okólnik (4 budynki) i chałupa – razem 5 obiektów; Trak z Molend; Młyn z Zofiówki napędzany turbiną; Młyn z Zajączkowa na koło wodne. Obiekty nowe to: Amfiteatr z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym - służy prezentacji oferty turystycznej poprzez organizację szeregu imprez i wydarzeń kulturalno - turystycznych; Pracownia konserwacji z zapleczem - stanowi zaplecze techniczne dla konserwowanych i translokowanych zabytków. Wszystkie obiekty zlokalizowane są na terenie skansenu i doskonale wpisują się w jego infrastrukturę. Projekt został w 2014 roku nagrodzony przez: Marszałka Województwa Mazowieckiego w VIII edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne "Wierzba" - wyróżnienie za najlepszy projekt unijny na Mazowszu; Ministerstwo Sportu i Turystyki - honorowa odznaka "Za zasługi dla Turystyki"; Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną - najlepszy produkt turystyczny województwa mazowieckiego 2014.