Zamknij

Uroczystość Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Uroczystość Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Dnia 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Dnia 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Nazwa Święta Matki Boskiej Gromnicznej wzięła się od świec nazywanych gromnicami, które święcono w tym dniu, aby chronić domy przed zgubnymi skutkami burz: ogniem, piorunami. Wierzono też w moc dymu z gromnic, który po zgaszeniu świec wdychano, aby ustrzec się od bólu gardła czy próchnicy zębów. .

Uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się mszą świętą w zabytkowym kościele z Wolanowa. Po zakończonej liturgii procesja z gromnicami, prowadzona przez Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa przeszła stałą trasą z kościoła do zagrody wiejskiej.
W chałupie z Alojzowa zaprezentowano tradycyjne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej (kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu, wdychanie dymu z gromnic). W wieczornej, zimowej scenerii zgromadzeni goście na terenie zagrody mogli usłyszeć wycie wilków, co było związane z faktem, iż dawniej gospodarz wychodził przed dom z gromnicą, gdy pod domostwa podkradały się stada wygłodniałych wilków.

W drugiej części uroczystości, w Dworze z Brzeziec odbyło się oficjalne wręczenie nagród w ramach rozstrzygniętego konkursu pt.: „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”. W tym roku na konkurs wpłynęła wyjątkowo duża liczba prac w ilości 248 ozdób choinkowych. Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek oraz Dyrektor Radia Plus Radom ksiądz Jacek Wieczorek. Na zakończenie uroczystości Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa zaprezentował barwne widowisko „Kusaki”, za które zdobył I miejsce na 41. Ogólnopolskim Sejmiku Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa dra Henryka Tomasika Ordynariusza Diecezji Radomskiej

Patronat medialny nad uroczystościami Święta Matki Boskiej Gromnicznej Objęli:

Radio Plus Radom, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Telewizja Zebrra.tv, Telewizja Dami, TwojRadom.pl

mp

Regional Operational Program of the Mazovian Voivodeship 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81.

Inspektorem ochrony danych w naszej placówce jest Katarzyna Fryczkowska, z którą skontaktujesz się mailem info@abi.radom.pl

Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania jest przepis prawa i nasz usprawiedliwiony cel. Twoje dane pozyskaliśmy podczas pierwszego kontaktu na etapie nawiązywania współpracy. Poprosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o prawnie uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale chcemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązku prawnego, który na nas spoczywa oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym celem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania biznesowego związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy.

Administrator Danych Osobowych