Koncerty muzyczne w Muzeum nt. twórczości kompozytorskiej O. Kolberga oraz okolicznościowe recitale w związku z obchodami stulecia niepodległości Polski.
Dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego – 10 000,00 zł
Koncerty muzyczne zrealizowane w Muzeum im. Oskara Kolberga to cykl trzech recitali z udziałem cenionych artystów: Śpiewaczki Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył i organisty akompaniatora Karola Sionka.
Katarzyna Bochyńska-Wojdył - obdarzona naturalnym, silnym głosem sopranem spinto (to najrzadziej spotykany głos kobiecy, osiągający brzmienie zarówno liryczne jak i dramatyczne), z wyjątkową swobodą wykonuje zarówno sopranowe arie operowe jak pieśni sakralne i popularne. Od urodzenia związana jest z ziemią radomską. Mieszka w Skrzynnie. Odebrała szerokie wykształcenie muzyczne począwszy od Państwowej Szkoły Muzycznej w Radomiu w klasie śpiewu solowego po konsultacje indywidualne u legendy światowej wokalistyki –Wiesława Ochmana, który, od kilku lat, pomaga jej w doskonaleniu techniki wokalnej. Występuje jako solistka, z towarzyszeniem chórów i orkiestr. Śpiewała w koncertach w wielu miastach w Polsce i w Europie. Występowała obok wspaniałych artystów: Wiesław Ochman, Renata Dobosz, Edyta Piasecka, Maciej Komandera, Andrzej Płonczyński, Anna Seniuk, Anna Romantowska, Krzysztof Globisz.
Karol Sionek - muzyk instrumentalista i nauczyciel muzyki. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie a następnie studiował edukację artystyczną w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1997–2011 grał w zespole Carpe Diem. Jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Canto” w Przysusze.
Wydarzenie przyczyniło się do upowszechniania kultury muzycznej, zwiększenia świadomości i zrozumienia dla muzyki poważnej (twórczości kompozytorskiej Oskara Kolberga oraz dzieł uświetniających wydarzenia o charakterze patriotycznym).
Promowanie indywidualności twórczych w sferze kultury obecnych w miejscowym środowisku jako wzorów kształtowania własnej osobowości, odnajdywania radości w procesie tworzenia.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika