Hafciarka i koronkarka z Iłży
Urodziła się 21 września 1961 roku w Białce koło Iłży. Jest mężatką, ma trójkę dzieci. Posiada wykształcenie średnie administracyjne. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą, którą jest sklep z pamiątkami w centrum Iłży.
Umiejętności koronkarskie i hafciarskie wyniosła z rodzinnego domu gdzie od najmłodszych lat podpatrywała i naśladowała pracę swej matki, która również wykonywała hafty oraz robótki na drutach. Została przez nią wtajemniczona w arkana tego niełatwego rzemiosła i uczyniła z niej kontynuatorkę rodzinnej tradycji. Nie jest jedyną twórczynią w swej rodzinie, jej siostra pani Maria Kieras wtóruje jej w tej niezwykłej umiejętności.
Oprócz rodzinnego domu, również w szkole podstawowej mogła szlifować swe umiejętności na zajęciach praktycznych z szydełkowania, robienia na drutach, koronkarstwa czy też szycia. Wzory do swych prac czerpie z literatury oraz podpatruje je w starych wzornikach, łączy wiele różnych technik, by powstał niepowtarzalny wzór. Często wykonuj prace na zamówienie, kiedy to zamawiający poddają jej pomysł do realizacji. W związku z jej zainteresowaniami do turystyki i poznawania naszego kraju bardzo często podróżuje, co pozwala jej na prezentowanie swych prac w różnych zakątkach naszego kraju.
Miała swe wystawy w Iłży oraz Muzeum Wsi Radomskiej, z którym jest związana od lat 90, w Bibliotece w Iłży. Często jej prace można spotkać w Warszawie na Starówce, na Dożynkach oraz Cepeliadach. Sprzedaje swe wyroby na jarmarkach już od lat osiemdziesiątych.
Jej warsztat pracy jest w domu w ulubionym fotelu oraz w sklepie. Twórczością zajmuje się w każdej wolnej chwili, jak sama mówi haft i koronkarstwo to jej pasja i sposób na życie, dzięki której może się realizować.
Jej największym sukcesem edukacyjnym jest zarażenie swą pasją córki Magdaleny, która zdobyła już wiele wyróżnień w hafcie, mereżce oraz pracach na szydełku. Najwięcej prac wykonuje na zamówienia prywatne oraz do własnego sklepu na sprzedaż, również dzięki udziałowi w wielu wystawach i konkursach tworzy piękne niepowtarzalne wzory. Można ją spotkać na większości imprez organizowanych w Muzeum Wsi Radomskiej, na jarmarkach w Iłży oraz innych imprezach organizowanych dla twórców ludowych.
Do jej głównych wyrobów należą, obrusy, serwetki i serwety, bieżniki, poduszki haftowane i koronkowe, kołnierzyki, bielizna. Narzędzia: Igła, szydełko, druty, tamborek czółenko widełki materiałem jest mulina i nici bawełniane. Jedynym problemem, z którym się spotyka przy wyrobie haftu i koronki jest pozyskiwanie materiału, nici musi sprowadzać aż z Wrocławia, co jest bardzo drogim przedsięwzięciem.
Należy do Towarzystwa Promocji i Ochrony Zawodów Ginących, które działa w Iłży i skupia pod sobą twórców ludowych, którzy zdobyli swe umiejętności poprzez obserwację. Towarzystwo przede wszystkim wzięło pod swe skrzydła twórców samouków, którzy dzięki spotkaniom organizowanym z twórcami mogą rozwijać swe zdolności i poprawiać swój warsztat pracy.