Skrzypek z Przystałowic Małych
Jest synem Karola i Antoniny z Kłosińskich (znanej w okolicy śpiewaczki, często występującej na weselach w roli starszej druhny). Bracia matki Jan i Józef Kłosińscy dobrze grali na organkach.
Piotr Gaca należy do najlepszych skrzypków radomskich. Gry uczył się już w wieku 13 lat u Franciszka Pańczaka z Kolonii Bąków. Pierwsze skrzypce otrzymał jako wynagrodzenie za pracę w jego gospodarstwie, za wypasanie bydła przez cały rok. Następnym nauczycielem Piotra Gacy był skrzypek znany i ceniony w okolicy, Janusz Bogusz z Kamiennej Woli k./Odrzywołu. Nauka trwała ok. 3 lat. Grywał na weselach z Boguszem jako mistrzem oraz z Tadeuszem Jedynakiem i Józefem Papisem, którzy w tym czasie również pobierali u niego naukę gry na skrzypcach. Był zapraszany do gry na weselach, tam poznał doskonałego skrzypka Jaźwieca z Ossy. Grywał także z Józefem Zarasiem i Florianem Porczkiem z Nieznamierowic. W 1954 r. założył kapelę rodzinną i przez okres sześciu lat grał z braćmi: Władysławem na harmonii i Janem na barabanie. W 1972 utworzył kapelę z synem Stanisławem.
Po raz ostatni na weselu zagrał z kapelą w 1994 r. Od tego czasu rozpoczął się okres występowania Piotra Gacy i Józefa Papisa w przeglądach i imprezach folklorystycznych m.in. systematycznie w Przysusze począwszy od „Dni Kolbergowskich” w 1995 r. oraz w Kazimierzu (I nagroda dla kapeli w 1996r., I nagroda w kat. solistów w 2004 r.), występował również w przeglądach kapel weselnych w Chlewiskach. Znaczący dorobek artystyczny (nagrody w Przysusze i Kazimierzu), tradycyjny repertuar wyniesiony ze „szkoły” Bogusza, Jaźwieca, ze wspólnej gry z Zarasiem i innymi doskonałymi muzykantami, doskonała technika i swoisty styl gry decydują o uznaniu Piotra Gaca za jednego z najlepszych muzyków ludowych Ziemi Radomskiej.