Hafciarka i koronkarka z Iłży
Urodziła się 10 grudnia 1958 roku w Białce kolo Iłży. Obecnie mieszka i tworzy w Iłży. Posiada wykształcenie średnie, z zawodu jest asystentką stomatologiczną.
Pochodzi z rodziny, w której wykonywanie robótek na drutach i szydełku przechodzi z pokolenia na pokolenie. Pierwsze próby twórczości zaobserwowała u siebie już w szkole podstawowej, z obserwacji swojej mamy, która haftowała i wykonywała robótki na drutach, to ona wtajemniczyła ją w umiejętności tego trudnego rzemiosła, jednak jak sama mówi jest samoukiem. W jej rodzinie oprócz jej mamy, również siostra, pani Stanisława Głowacka zajmuje się tym rękodziełem, z którą ściśle współpracuje.
Haft jest jej pasją, bez której nie wyobraża sobie życia.
Swoje umiejętności przekazuje na różnego typu lekcjach, organizowanych między innymi przez bibliotekę w Iłży gdzie powstała szkółka hafciarska, jej wychowanka jest już znana jako twórczyni Mariola Jaśkiewicz, w szkołach oraz na lekcjach muzealnych w Muzeum Wsi Radomskiej. Należy do Towarzystwa Promocji i Ochrony Zawodów Ginących, które skupia pod sobą twórców, którzy swą wiedzę posiedli bez nauk i kursów. Dzięki spotkaniom z innymi twórcami mogą wymieniać się poglądami, zdolnościami i obserwować warsztat innych kolegów.
Wzory do swych prac czerpie z książek, literatury fachowej oraz obserwacji, jednak najczęściej pozyskanie nowego wzoru polega na łączeniu kilku motywów w jeden oryginalny – do łączenia motywów skłoniła ją współpraca z Cepelią, w której motywy i wzory nie mogły się powtarzać. Również przy zamówieniach prywatnych, odbiorcy sami podpowiadają jej różne pomysły do rozpatrzenia przy realizacji zamówienia.
Jej rękodzieło można podziwiać na wielu jarmarkach, dożynkach, festynach oraz w sklepie z pamiątkami jej siostry Stanisławy Głowackiej. Najczęściej wykonuje prace na zamówienia prywatne z zagranicy i z Polski, na konkursy oraz często dla rodziny i przyjaciół, których bardzo chętnie i z przyjemnością obdarowuje. Miała również kilka swoich wystaw między innymi w Hanowerze gdzie zajęła III miejsce w konkursie hafciarskim, w Radomiu w Cepeliadzie, oraz w Bibliotece w Iłży. Ma na koncie udział w konkursach w Iłży, w Warszawie oraz Radomiu.
Jej warsztat pracy znajduje się w domu na ulubionych fotelu, pracuje cały rok jednak największe nasilenie jej twórczości przypada na długie zimowe wieczory.
Jedynym problemem, z którym się spotyka przy wyrobie haftu jest pozyskiwanie materiału, nici musi sprowadzać aż z Wrocławia, co jest drogim przedsięwzięciem.
Do jej głównych wyrobów należą, obrusy, serwetki i serwety, bieżniki, poduszki haftowane i koronkowe. Narzędziami, jakimi posługuje się pani Maria są, igła, szydełko, druty, tamborek oraz mulina i nici bawełniane.
Obecnie ściśle współpracuje z Muzeum Wsi Radomskiej gdzie można ją spotkać na większości imprez. Brała również udział w nagraniu filmu na potrzeby Muzeum pod tytułem „Od rośliny do tkaniny” gdzie można obejrzeć Jej wielki kunszt wkładany w rękodzieło.