Kapela Mariana Pełki z Wieniawy
Wieniawa, w której mieszka Marian Pełka to wieś w okolicach Przysuchy, na pograniczu regionów opoczyńskiego i radomskiego, gdzie tradycje wiejskiej muzyki instrumentalnej są ciągle żywe. Charakterystyczną dla tych obszarów kapelę tworzą trzy instrumenty: harmonia pedałowa (Marian Pełka), skrzypce (Stefan Jarosiński), bęben z brzękadłami (Józef Lipiński).
Mistrz kapeli wieniawskiej - harmonista Marian Pełka, jest spadkobiercą i kontynuatorem rodzinnej tradycji muzykowania. Ojciec Mariana Pełki był znanym skrzypkiem, jego brat Władysław grał na harmonii. Marian Pełka grał na harmonii pedałowej oraz na trzyrzędowej (szczególnie podczas gry weselnej). Przez wiele lat należał do znanej kapeli braci Jana i Stanisława Wlazłów z Kłódna.
Kapela Pełki ma w swoim repertuarze podstawowe tradycyjne melodie regionu: mazurki, mazury, oberki, śniatówki i polki. Marian Pełka jest dużą indywidualnością muzyczną. Gra często na weselach i zabawach, występuje w regionalnych przeglądach folklorystycznych („Dni Kolbergowskie” w Przysusze), współpracuje ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” w Warszawie oraz z Domem Kultury w Wieniawie. Odbywał wspólne koncerty z folkowym zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. W 1997 r. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu kapela Mariana Pełki zdobyła główną nagrodę – „Złotą Basztę”.
Laureat Nagrody Kolberga w 1998 r - kategoria III - Kapele Ludowe.